Dwa sztaby, 400 wolontariuszy, jedna scena, setki atrakcyjnych gadżetów i Sztywny Pal Azji w roli gwiazdy wieczoru. W Gorzowie trwają przygotowania do 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariuszy i sztabowców, jak co roku wspiera Miasto wraz z MCK-iem i OSiR- em.
W 2020 roku WOŚP gra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej pod hasłem „Wiatr w żagle”. Finałowe granie zaplanowane jest na 12 stycznia. Tego dnia w Gorzowie i w Kłodawie, która kolejny rok gra z naszym miastem, wyjdzie na ulice ponad 400 wolontariuszy z dwóch sztabów: przy „Klubie u Szefa” oraz ze Szkoły Podstawowej nr 20. Orkiestrowe granie wspierają również uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 i Zespołu Szkół Mechanicznych. Obie szkoły w dniu imprezy będą otwarte dla wolontariuszy.
 
W czwartek, 19 grudnia podczas konferencji prasowej spotkali się szefowie sztabów i przedstawiciele instytucji, zaangażowanych w przygotowanie gorzowskiego 28. Finału WOŚP: Marta Ciećwierz, Paweł Anioł, Dawid Wachowiak, Sebastian Wierzbicki, Włodzimierz Rój, Rafał Stećków oraz Grażyna Wojciechowska. Przekazali informacje o planach na gorzowski finał.   
Wolontariusz będzie ubrany w białą koszulkę z sercem, każdy będzie miał identyfikator i orkiestrową puszkę. Ci, którzy w dniu finału nie będą mieli ukończonych 16 lat, musza kwestować z dorosłymi opiekunami. Odprawa zaangażowanych w orkiestrowe działania wolontariuszy i organizatorów zaplanowana jest na godzinę 9.00 w sobotę, 11 stycznia. Zbiórka na ulicach miasta potrwa do godziny 20.00. Kilku minut później na scenie WOŚP zagra Sztywny Pal Azji. To polski zespół rockowy, który największą popularność zdobył w latach 80. I 90.
 
Finałowa scena w Gorzowie stanie przy centrum handlowym Nova Park. Tam od godziny 14.00 zaplanowano występy lokalnych zespołów muzycznych i tanecznych, m.in. Orkiestra Dęta OSP Siedlice, Szkoła Muzyczna Huberta Zbiorczyka, Pora Rocku i Lemko Tower i inni. W przerwach występów będą prowadzone licytacje.
Wśród gadżetów zebranych na 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy są m.in. stolik kawowy zrobiony z silnika samochodowego, obraz Bartka Zmarzlika z autografem, plakat z podpisami zawodników KS „Stal Gorzów” na żużlu, koszulka z podpisami uczestników programu „Big Brother” zestaw świec zapachowych od Doroty Szelągowskiej z dedykacją od dekoratorki wnętrz, kalendarze i zegary ścienne WOŚP oraz koszulki z podpisem Jurka Owsiaka.
 
Od miasta na licytację będzie przekazany zestaw 20 Gorzowskich Słoików Jabłkowych. Ponadto, w czasie licytacji, przy scenie głównej mieszkańcom którzy wrzucą do puszek datek, będą wręczane miejskie słoiczki z masłem jabłkowym.
W działania na rzecz WOŚP zaangażowała się również radna Grażyna Wojciechowska. Dzięki jej pomocy i współpracy z Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie, dla wolontariuszy zostanie przygotowanych kilkaset porcji grochówki. Zupa będzie również dostępna dla mieszkańców za datek do puszki na rzecz WOŚP.
 
Po raz 6. w Gorzowie odbędzie się bieg „Policz się z cukrzycą”. Dystans to 5 km. Start i meta w okolicach sceny głównej przy Nova Park.  W tym roku ponownie bieg połączony będzie z biegowym Grand Prix Gorzowa. Organizator, Sebastian Wierzbicki, poinformował, że zapisy ruszają już 20 grudnia wieczorem on-line.  Liczba miejsc startowych jest ograniczona, więc warto się pospieszyć z zapisami. Trasa biegu będzie prowadziła ulicami centrum Gorzowa.
 
WOŚP to fundacja o charakterze filantropijnym, działająca od 1993 roku. Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza o charakterze charytatywnym - Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podstawowym elementem finału jest granie „wielkiej orkiestry”, czyli odbywające się w całej Polsce (a także poza granicami) koncerty muzyczne, z których dochód przeznaczany jest na cele Fundacji oraz inne wydarzenia organizowane w ramach finału, jak np. różne imprezy kulturalne i sportowe. W czasie Finału organizowanych jest również wiele innych form zbiórki funduszy, z których najważniejsza jest publiczna kwesta na ulicach miast (a także wsi) prowadzona przez licznych wolontariuszy. Zebrane pieniądze są przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci.
 
 
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Karolina Machnicka
 
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją