Błażej Król, jako pierwszy gorzowianin, odebrał we wtorek wieczorem jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie kultury – Paszport tygodnika Polityka w dziedzinie muzyka popularna.
Kapituła nagrodę przyznała za dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie. Za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy.
- Moja żona powiedziała: nie stresuj się. Więc w ogóle o tym nie myślałem. Bukmacher też powiedział, że nie mam szans. Dlatego teraz tylko dziękuję. Żonie, babciom, rodzicom, wydawcy. Nie wiem, komu jeszcze – Oldze Tokarczuk? – powiedział Król, odbierając nagrodę.
Tygodnik przedstawia Błażeja Króla jako kompozytora, autora tekstów, gitarzystę i wokalistę reprezentującego ważną ostatnio scenę Gorzowa Wielkopolskiego.
Laureat Paszportów Polityki występował w zespołach Kawałek Kulki i UL/KR. Dziś stale współpracuje muzycznie ze swoją żoną Iwoną w formacji Kobieta z Wydm, przede wszystkim jednak występuje pod własnym nazwiskiem.
Pisze bardzo charakterystyczne utwory o zwartej formie, dość lekkim, melodyjnym charakterze, ale z zaskakującymi, surrealistycznymi, czasem niepokojącymi tekstami. To piosenki stopniowo odrywające się od stylistyki rockowej, żonglujące konwencjami i coraz mocniej nasycone brzmieniami elektronicznymi. Takie znajdziemy także na najnowszej płycie Króla zatytułowanej „Nieumiarkowania”, pokazującej, że autor dalej stylistycznie się zmienia, pozostając sobą.
Błażej Król w 2017 roku został uhonorowany Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
Paszport Polityki to nagroda ustanowiona w 1993 przez tygodnik „Polityka”, przyznawana twórcom w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada, od 2002, obejmująca także nagrodę specjalną kreator kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury oraz – od roku 2016 – kategorię kultura cyfrowa. W tym roku nagrodę, oprócz Błażeja Króla, otrzymali: Bartosz Bielenia (film), Weronika Szczawińska (teatr), Dominika Słowik (literatura), Weronika Gęsicka (sztuki wizualne), Jakub Józef Orliński (muzyka poważna), Dawid Ciślak (kultura cyfrowa) oraz Olga Tokarczuk (kreator kultury).
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i informacji
Fot. Łukasz Kulczyński