Wózki magazynowe w magazynach i gastronomii

Praca w branży spożywczej raczej nie kojarzy się z używaniem sprzętów, jak wózki magazynowe, wózki widłowe czy podnośniki. Jednak wbrew wyobrażeniom, w tej branży są one niezbędne, by prace przebiegały sprawnie i skutecznie. Na przykład wózek do beczek często wykorzystywany jest przy dostawach do lokali gastronomicznych typu bary czy kawiarnie. Z kolei wózek schodowy przydaje się przy wwożeniu zamówień do lokali na wyższych piętrach. Wózki ułatwiają pracę magazynierów i dostawców z branży spożywczej i gastronomicznej, dzięki czemu nie muszą oni nosić towarów po kilka razy na rękach.

Wózki sklepowe i gastronomiczne

Najczęściej wózki paletowe, tzw. paleciaki, są używane w magazynach spożywczych oraz na zapleczach sklepowych. Dzięki nim można przewozić łatwo duże ilości towaru i załadunku z rampy dostawowej do hali magazynowej lub z zaplecza na halę sklepową do rozłożenia na półkach. Taki wózek paleciak służy jednak nie tylko przy transporcie wewnętrznym, ale również przy dostawach z magazynu głównego do poszczególnych placówek. Towar pakowany jest na palety i zabezpieczany, a następnie podnoszony przez paleciak i zawożony do lokalu, gdzie wózkiem paletowym wwożony do hali sprzedaży czy zaplecza i pozostawiany na palecie. Europalety są później zabierane przy kolejnych dostawach. W branży spożywczej i gastronomicznej raczej stawia się na małych gabarytów wózki ręczne ze względu na ich dużą manewrowość.

Wózki magazynowe

Istnieje wiele rodzajów wózków paletowych ręcznych, które wykorzystuje się do innych celów w zależności od specyfikacji sprzętu. Oczywiście, podstawowa funkcje - przenoszenie towaru - pozostaje taka sama w każdym przypadku, ale niektóre wózki platformowe będą wykorzystywane bardziej do podnoszenia towaru, a inne do dostaw. Obecnie coraz częściej wybiera się na użytek magazynów, szczególnie o dużej powierzchni, wózki elektryczne. Powód jest prosty - są one szybsze, wymagają mniejszego wysiłku i mają najczęściej większy udźwig oraz możliwości ze względu na lepsze parametry. Wózek paletowy ręczny jest idealny przy małych powierzchniach i niezbyt dużym obciążeniu (maksymalnie do 3,5 tony).

Rodzaje i wózki specjalne

Niektóre wózki są przeznaczone do specjalnych zadań ze względu na funkcje, jakie posiadają. Na przykład sztaplarki czy podnośniki nożycowe. Mogą one w przeciwieństwie do paleciaka ręcznego unieść towar na platformie na większą wysokość - nawet do kilku metrów wzwyż, gdy paleciak z wagą ma w większości wysokość około 20 cm. Taki podnośnik nożycowy ma także większe możliwe obciążenie (do 8 ton), więc podobnie, jak żuraw warsztatowy jest przeznaczony do ciężkich załadunków. Im większa ilości dźwigników w wózku platformowym, tym większe obciążenie będzie mógł unieść i tym stabilniejszy przy tym będzie. Można także dla takich wózków podnośnikowych wmontować wagi do palet. Jednak należy liczyć się z tym, że części (np. rolki transportowe do maszyn) będą dla takich wózków droższe.