Powierzchnie biurowe typu open space – dlaczego warto?

Współcześni przedsiębiorcy mają niemal całkowicie odmienne potrzeby i oczekiwania od tych właścicieli firm, którzy prowadzili swoje biznesy jeszcze przed kilkunastoma laty. Np. ogromną popularnością cieszą się dzisiaj powierzchnie biurowe we Wrocławiu typu open space, dzięki którym możliwe jest realizowanie zadań w większych grupach. Ma to swoje zalety i wady, które zamierzamy omówić – dzięki temu zyskasz pewność tego, czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.

Zalety powierzchni biurowych typu open space

Wybierając takie miast jak Wrocław powierzchnie biurowe mogą mieć bardzo różnorodne cechy – zyskasz ogromne możliwości w zakresie wyboru powierzchni lokalu, a także jego aranżacji. Open space to jedna z licznych możliwości – charakteryzuje ją duża, licząca często ponad 100 mkw powierzchnia, która nie jest wydzielona ściankami działowymi i którą można dowolnie zaaranżować, ustawiając stanowiska pracy osób zatrudnionych w firmie tak, jak się chce. W ten sposób masz pewność, że możesz spersonalizować taką powierzchnię i stworzyć ją w taki sposób, aby odpowiadała Twoim oczekiwaniom i celom biznesowym – to pierwsza zaleta.

Drugą jest bez wątpienia możliwość stałego kontaktu pracowników – mają oni do siebie bezproblemowy, bezpośredni dostęp, co sprzyja relacjom, wspólnemu realizowaniu projektów, a także… nauce. W ten sposób ci mniej doświadczeni pracownicy mogą podglądać działania seniorów i pytać ich o różne kwestie – pozwala im to szybciej robić postępy i ma znaczny wpływ na rozwój przedsiębiorstwa. Bardzo dużą zaletą tego typu powierzchni biurowych jest również stały dostęp pracowników do pracodawców – nie alienują się oni, co również sprzyja atmosferze.

Warto dodać, że w tak dużej grupie rzadziej dochodzi do konfliktów, ponieważ pracownicy realizują swoje zadania wspólnie i skupiają się bardziej na pracy, niż na prywatnych relacjach. Poznają się przy tym na tyle dobrze, aby móc realizować skutecznie swoje zadania. Open space to szczególnie dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, w których pracuje wiele osób – np. call center.

Wady powierzchni biurowych typu open space

Oczywiście nie ma blasku bez cieni i również w tym wypadku można powiedzieć o kilku istotnych wadach, które mogą wykluczyć tego typu powierzchnie biurowe we Wrocławiu jako idealne miejsce do rozwoju biznesu. Pierwszym i zauważanym najczęściej jest oczywiście duży hałas – wielu pracowników, znajdujących się na jednej powierzchni emituje ogromne ilości decybeli, co może znacząco wpłynąć na komfort pracy, a także koncentrację. Może odbić się więc negatywnie na osiąganych przez zatrudnionych wynikach.

To nie wszystko – open space będzie rozwiązaniem bardzo niekorzystnym również dla tych osób, które cenią sobie prywatność albo są introwertykami – ciągły kontakt z ludźmi w takiej sytuacji może być bardzo męczący. Wadą takich powierzchni biurowych bywa również brak koordynacji zespołu albo utrudnienia w tym zakresie, które także mogą doprowadzić do różnego rodzaju problemów związanych z efektywnością.

Czy jest sposób na to, aby poradzić sobie z tego typu problemami? Owszem – można taką powierzchnię biurową wydzielić przeźroczystymi ściankami działowymi, w związku z czym uzyskamy efekt biur, które jednak nie będą ograniczać kontaktów między pracownikami. Oczywiście nie będzie to w takiej sytuacji open space w 100%, ale czasami trzeba pójść na kompromisy.

Open space – czy warto?

Tak, jeżeli widzisz w tym rozwiązaniu więcej zalet niż wad i sądzisz, że okaże się to rozwiązaniem odpowiednim dla Ciebie. Pamiętaj też, by zwrócić szczególną uwagę, by wynajmowane biura posiadały wysoki standard, znajdowały się w odpowiedniej okolicy i posiadały najlepsze udogodnienia, takie jak klimatyzacja, systemy zabezpieczeń czy wiele miejsc postojowych. Wtedy zyskasz pewność, że zarówno Ty, jak i Twoi pracownicy osiągnięcie najlepsze warunki do realizacji codziennych zadań i tym samym przybliżysz się do upragnionego sukcesu biznesowego.