Pierwotnie dzik był typowym gatunkiem dużych kompleksów leśnych. Obszar ich występowania zmieniał się wielokrotnie, w zależności od zmian klimatycznych i czynników antropogenicznych, z których bezsprzecznie najważniejszym jest intensyfikacja rolnictwa. W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost populacji dzików i coraz częstsze migracje poza ich naturalne środowisko są zjawiskiem powszechnym.
Dziki dobrze czują się w mieście, gdyż znajdują tu pokarm i praktycznie nikt i nic im nie zagraża. W mieście nie muszą martwić się o pożywienie, gdyż jest go pod dostatkiem w niezabezpieczonych śmietnikach oraz ogródkach przydomowych, ogrodach działkowych i na polach uprawnych.

Od kilku lat dziki są problemem również w naszym mieście, ponieważ niszczą uprawy, trawniki, wywracają śmietniki i rozrzucają śmieci po okolicy. Ponadto zwierzęta te stanowią zagrożenie dla użytkowników dróg i mogą być nosicielami chorób. Niewątpliwie z uwagi na znaczne rozmiary wzbudzają poczucie zagrożenia.

Wiele osób boi się dzików, mimo że dzik nie jest agresywny, dopóki się go nie sprowokuje. To zwierzę raczej płochliwe, ale szybko przyzwyczaja się do obecności ludzi, zwłaszcza jeśli jest dokarmiane i często spotyka człowieka na swojej drodze.

Chcąc unikać spotkań z dzikami:
  • należy utrzymywać czystość i porządek na terenach swoich nieruchomości,
  • usuwać opadłe owoce, które stanowią przysmak dzików,
  • zadbać o umocnienie ogrodzeń, w szczególności ogrodów działkowych,
  • nie wolno wyrzucać żywności w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
  • pojemniki na odpady przetrzymywać na nieruchomości, a wystawiać przy pasie drogowym jedynie w dniu odbioru przez firmę wywozową,
  • kosze i pojemniki na śmieci muszą być zamykane w altanach śmietnikowych, aby dzik nie mógł się do nich dostać,
  • przebywając z psem w miejscach, gdzie może dojść do spotkania z dzikiem, należy bezwzględnie trzymać swoje zwierzę na smyczy.
Pamiętaj!
Próba nakarmienia zwierzęcia może sprowokować jego atak w szczególności, jeżeli zwierzę jest chore, ranne, opiekuje się potomstwem lub znajduje się w okresie godowym.

Gdy zobaczysz dzika:
  • Najlepiej odejdź spokojnie w przeciwnym kierunku.
  • Nie panikuj, nie krzycz, nie wykonuj gwałtownych ruchów.
  • Nie próbuj ich straszyć i przepędzać.

Dziki nie są agresywne, atakują tylko wtedy, gdy czują się zagrożone, sprowokowane lub ranne. Należy jednak uważać, gdy locha prowadzi młode, gdyż w tym okresie łatwo wzbudzić jej niepokój i agresję.
W związku z dużą ilością zgłoszeń, prosimy o zgłoszenia dotyczące występowania dzików na terenie miasta drogą e-mailową:
  1. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  2. Straż Miejska, tel: 95 7355 728
  3. Wydział Ochrony Środowiska, tel: 95 73 55 812
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa
fot. Pixabay

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją