Czym należy się kierować przy wyborze odzieży dla pracowników?

Bez dwóch zdań wyposażenie pracowników w ochronną odzież jest jednym z obowiązków pracodawcy. Skompletowany właściwie strój zapewni nie tylko pracownikowi bezpieczeństwo wymagane, ale również komfort. Przyczyni się to do znacznego zwiększenia wydajności, a tym samym także poprawy samego funkcjonowania prowadzonej działalności. Jak dobierać taką odzież? Na co należy zwracać uwagę?

Odzież robocza profesjonalna

Do obowiązku zaopatrzenia pracowników w ubrania robocze odnosi się odpowiedni artykuł w Kodeksie pracy. Pracodawca zgodnie z przepisami zobowiązany jest do wyposażenia nieodpłatnego pracowników w ochronną odzież w sytuacjach, w których wykonywana jest specyficzna i ciężka praca fizyczna, jak na przykład praca na hali produkcyjnej czy też w malarni. W tego typu miejscach należy przestrzegać wszelkich przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Dotyczy ten przepis również pracowników, których odzież osobista jest narażona na uszkodzenia czy też na zabrudzenia. Pamiętajmy jednak o tym, że zakupiona odzież robocza dla pracowników jest w dalszym ciągu własnością pracodawcy. W związku z tym jest zobowiązany do konserwowania regularnego oraz czyszczenia jej elementów poszczególnych.

Na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Gdy przymierzamy się do skompletowania ubioru pracowników, to w pierwszej kolejności zastanawiamy się nad rodzajem odzieży. Zadaniem głównym odzieży roboczej jest bezpośrednia ochrona zdrowia pracownika oraz także jego zabezpieczenie elementów osobistych ubioru przed zniszczeniem. Na zakup ochronnej odzieży decydują się właściciele firm, których pracownicy obowiązki zawodowe wykonują w warunkach niesprzyjających, na przykład z substancjami żrącymi czy też chemikaliami.
 
W przypadku roboczej odzieży bardzo ważna jest sama jakość wykonania. Właśnie dlatego dużą uwagę należy zwrócić na materiał, który został wykorzystany do jej produkcji. Takie elementy ubioru jak: koszule, bluzy, spodnie, rękawice, kombinezony, maski czy też okulary wyróżniać się powinny bardzo dużą wytrzymałością oraz także trwałością. Wtedy właśnie w prawidłowy sposób będą one spełniały wszelkie swoje zadania. Dobór rozmiaru to z kolei kwestia już bardzo indywidualna. W wypadku tym pracodawcy muszą poprosić swoich pracowników o podanie ich wymiarów. Dzięki temu zakup okaże się zakupem właściwym.
 
Na pewno rozwiązaniem możliwie najlepszym jest zakup roboczej odzieży w sklepie profesjonalnym. Kupując w tego typu miejscach możemy liczyć na bardzo szybkie skompletowanie pracowniczego stroju dla wielu przemysłowych branż. Gdy udajemy się na zakupy, to musimy wiedzieć, że na roboczą odzież składają się elementy następujące: koszulka z krótkim rękawem, koszulka z długim rękawem, spodnie robocze, koszula robocza, bluza, okrycie wierzchnie oraz odpowiedni model roboczego obuwia. Wszelkie szczegóły są zależne od tego, w jakim miejscu oraz przy jakich pracach pracują nasi pracownicy. Inną odzież kupuje się kucharzom, a inną ślusarzom.
 
Informacje dodatkowe

Sklep BHP w Krośnie oferuje wysokiej jakości odzież roboczą i ochronną - zobacz pełen asortyment.