To nic innego jak sposób na rozpoczęcie własnego biznesu pod znanym logo. Aktualnie z tego rodzaju rozwiązania korzystają największe firmy, więc warto zainteresować się tematem. Franczyza pozwala na dowolność w zarządzaniu. Nazwa pochodzi z angielskiego "franchising", które znaczy "bycie wolnym". Taka jest też główna zasada franczyzy. Zaopatrując się w licencję franczyzową podejmujemy ryzyko, ale pod szyldem znanej firmy jest ono mniejsze niż zaczynając biznes od podstaw.
Zasady współpracy
Franczyzodawca zobowiązuje się do dostarczenia takich rzeczy jak:
- logo,
- know- how,
- podręcznik operacyjny.
Logo pozwala zidentyfikować daną firmę, know- how jest to zbiór wiedzy fachowej na temat prowadzonej działalności. Podręcznik operacyjny jest najobszerniejszym dokumentem z wyżej wymienionych. Zawiera zasady, według których przedsiębiorca powinien prowadzić działalność. Oprócz zasad współpracy zawiera również informacje na temat tajemnicy handlowej.
Z kolei po stronie franczyzobiorcy jest opłacenie licencji. Ma on także możliwość ustalania cen oraz doboru asortymentu.
Zalety i wady
Zalety
Franczyza jest formą bezpiecznego biznesu ze względu na to, że wykorzystuje się sprawdzone rozwiązania. Do innych zalet należą:
- sprawdzony pomysł i wiedza franczyzodawcy
Początki prowadzenia własnego biznesu nie należą do łatwych, wsparcie franczyzodawcy może okazać się bezcenne. Możliwość konsultacji z osobą doświadczoną daje poczucie bezpieczeństwa.
- niewielkie ryzyko gospodarcze
Twój sukces to także sukces franczyzodawcy, bowiem prowadząc swój biznes korzystasz z jego logo. Wsparcie na każdym etapie prowadzenia działalności minimalizuje ryzyko upadłości. Franczyzodawca zwykle chętnie pomaga rozwiązywać problemy, udziela wsparcia.
- zmniejszenie kosztów reklamy i promocji
Nie zaczynasz od nowa, firma jest rozpoznawalna na rynku. Dodatkowo łatwiej uzyskać kredyt korzystając ze znanego logo.
Wady
- brak kreatywności
Jeśli jesteś wizjonerem biznesu i masz dużo własnych pomysłów, lepiej pomyśleć o innym rozwiązaniu. We franczyzie należy podporządkować się ogólnym zasadom franczyzodawcy. Twoje pomysły mogą nie spotkać się z entuzjazmem franczyzodawcy.
- mniejszy zysk
W związku z opłatą licencyjną zysk jest mniejszy niż podczas prowadzenia niezależnego biznesu.
- obowiązek współpracy
Należy pamiętać, że pomimo prowadzenia własnej działalności, jest się częścią sieci franczyzowej, co zobowiązuje do współpracy z innymi jednostkami.
- działania franczyzodawcy
Franczyzodawca wprowadza różne rozwiązania, nie wszystkie muszą okazać się trafione. Każdy popełnia błędy. Odpowiedzialność za błędy franczyzodawcy dotyka wszystkich franczyzobiorców.
- ciągłość umowy
Franczyzodawca ma prawo nie przedłużyć umowy.
Franczyza jest dobrym rozwiązaniem dla młodych osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem. Nie wymaga dużo wkładu własnego oraz pozwala uzyskać niezbędne wsparcie. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie, a także wybrać odpowiednią sieć. Dostępne sieci możemy przejrzeć na stronie https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci - dowiedz się więcej.