W parku Górczyńskim i trzech innych miejscach łąki już rosną. Przy ich zasiewie posłużono się dwoma metodami. Wiosną okaże się, czy obie są równie skuteczne. To pozwoli na podejmowanie decyzji w przyszłym roku. A warto, bo w 2021 zaplanowano stworzenie łąk w kolejnych sześciu miejscach w Gorzowie.  
 
 
Jesienią tego roku Wydział Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego, który zajmuje się również miejską zielenią, pod okiem fachowców z Polski, mających doświadczenie w zakładaniu łąk kwietnych, zlecił wykonanie takich łąk w parku Górczyńskim, parku 750-Lecia Gorzowa, alei księdza Andrzejewskiego i na skarpie przy ul. Matejki.  
 
Łąki wykonano w dwóch technologiach przygotowania gruntu. Pierwszy polegał na pełnym przygotowaniu wraz z przekopaniem ziemi i wybraniem roślinności naturalnie porastającej teren, a następnie zasiewem nasion roślin łąkowych – tak stało się w parkach Górczyńskim i 750-Lecia.  

 
Drugi polegał na bardzo niskim skoszeniu roślinności naturalnie porastającej wybrane miejsce, zebraniem pokosu, a potem wysiewie nasion roślin łąkowych. Tak zrobiono na pasie środkowym alei ks. Andrzejewskiego, na skarpie skweru z placem zabaw przy ul. Matejki oraz w drugiej części parku 750-Lecia. Do zasiewu zastosowano mieszankę 40 specjalnych gatunków roślin łąkowych.   
 
Wiosną okaże się, czy obie metody przynoszą dobre efekty i czy warto je stosować w dalszych planach tworzenia łąk kwietnych w Gorzowie. 
 
W 2021 roku miasto przygotowuje się do założenia łąk kwietnych w sześciu kolejnych miejscach – w parku przy szpitalu psychiatrycznym, w parku Słowiańskim, na pasie rozdzielającym jezdnie ulicy Słowiańskiej, na błoniach przy Kłodawce przy ul. Chodkiewicza, na skwerze na rogu Kosynierów Gdyńskich i Matejki oraz na skwerze przy ul. Okólnej. 
 
Wiesław Ciepiela  
Rzecznik prasowy 

 
Fot. Łukasz Kulczyński

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją