To pierwszy taki mural w mieście, wykonany w technice 3D, inspirowany Gorzowem i zaprojektowany przez poznańskiego artystę Radosława Barka. Symbolicznego odsłonięcia muralu przy ul. Jagiełły dokonał w piątek (4 grudnia) dyrektor PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim Wojciech Dobrak i prezydent Jacek Wójcicki.
Mural powstał dzięki współpracy Miasta i Elektrociepłowni z okazji siedemdziesięciolecia zakładu.
Spotykamy się dzisiaj w pięknym, wyjątkowym miejscu, które od dzisiaj kojarzy się z gorzowskim łukiem triumfalnym, z wyjątkowym dziełem, muralem, który powstał dzięki doskonałej współpracy z PGE Energia Ciepła – powiedział prezydent Jacek Wójcicki.
To kolejny mural w naszym mieście, który skupia uwagę nie tylko swoją treścią, ale i formą. Gorzowski oddział PGE Energia Ciepła, poprzez uczczenie swojego jubileuszu siedemdziesięciolecia działalności w ten właśnie sposób, wpisuje się w tradycję wspierania rozwoju miasta przez biznes. To ważny standard – dodał prezydent Wójcicki.
Oprócz tego, że na co dzień gościmy pośrednio za pomocą naszego ciepła w domach gorzowian, to teraz jeszcze dodatkowo być może będą pamiętać o tym, że PGE Energia Ciepła jest w Gorzowie – powiedział Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła S.A. Tak się składa, że równo siedemdziesiąt lat temu, 6 grudnia uruchomiono pierwszy kocioł. Akurat w grudniu, dziś niemal w przededniu tej rocznicy zostaje oddany gorzowianom ten mural – dodał dyrektor Dobrak.
Autorem pracy jest Radosław Barek, ten sam, który stworzył poznański mural na „Śródce”. – Przyjeżdżając do Gorzowa, urzekł mnie trochę krajobraz, wzgórza i bardzo malowniczy układ zabudowy na tych wzgórzach, ale przede wszystkim to konkretne miejsce, gdzie ślepa ściana, a jednocześnie kamienica, która ma zachowaną frontową dekorację z bardzo ciekawym detalem art deco. Postanowiłem ten detal kontynuować, a jednocześnie stworzyć bramę, widok na panoramę zabytków Gorzowa – powiedział Radosław Barek. – Mural miał być adresowany do mieszkańców, stąd pojawiają się w oknach, pojawiają się na schodach – dodał autor pracy.
Mural przedstawia przestrzenną wizję miejskiej zabudowy, otwartej w środku wielkim portalem z efektem 3D na przyrodę i zieleń oraz pokryte chmurami niebo. Jego centralna kompozycja podkreśla istotność przedstawionych walorów przyrodniczych miasta, co wpisuje się silnie w hierarchię wartości reprezentowanych przez mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego.
Fundatorem muralu jest PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim. Pierwszy w Gorzowie mural przygotowany w technice 3D powstał dzięki wsparciu Wydziału Obsługi Biznesu i Inwestora, zaangażowaniu wiceprezydenta Jacka Szymankiewicza i miejskiego architekta Dariusza Górnego. Organizacyjnie Miasto wspierał Zakład Gospdarki Mieszkaniowej.
Na muralu widnieje napis: „PGE Energia Ciepła dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego z okazji 70-lecia Elektrociepłowni”.
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Łukasz Kulczyński

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją