Jesień i zima to ciężki czas dla kierowców i pieszych. Gorzowscy policjanci ruchu drogowego mocno pracują nad poprawą bezpieczeństwa wszystkich osób poruszających się po drogach. Działania mundurowych są niezbędne, bo funkcjonariusze wielokrotnie są świadkami niebezpiecznego zachowania kierowców, ale także pieszych. Nie ma przyzwolenia na stwarzanie zagrożenia czy agresję. Policjanci stanowczo na takie sytuacje reagują.
Gorzowscy policjanci ruchu drogowego doskonale zdają sobie sprawę, ze pora jesienno-zimowa nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach. Składa się na to kilka czynników. Szybko zapadający zmrok, śliska nawierzchnia czy pieszy w odzieży o ciemnych kolorach sprawiają, że przez cały czas trzeba zachować koncentrację. Tu nawet niewielka pomyłka może zakończyć się tragicznie. Nie jest tajemnicą, że w zderzeniu z autem pieszy ma niewielkie szansa na wyjście bez jakichkolwiek obrażeń. Dlatego policjanci stanowczo reagują na sytuacje, w których dochodzi do zagrożenia w ruchu drogowym. Kierowcy nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Policjanci wielokrotnie rezygnują z wystawienia mandatu, sprawę kierując do sądu. Kierowcy muszą także spodziewać się zatrzymania prawa jazdy. W powiecie gorzowskim od początku roku rozstało się z tym dokumentem ponad 400 osób.
Funkcjonariusze ponad 400 razy reagowali na wykroczenia, skutkiem których było bezpośrednie zagrożenie dla pieszych. Kierowcy najczęściej nie ustępują pierwszeństwa. Ale to nie jedyne zachowania, które stanowią realne zagrożenie. Przekraczanie prędkości może skutkować utratą kontroli nad pojazdem, poślizg i wjechanie w pieszego.
Funkcjonariusze obserwują także niewłaściwe zachowanie pieszych. Do najczęstszych przewinień należy przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym i na czerwonym świetle. W każdym z tych przypadków wejście na drogę jest dla kierowców zaskoczeniem i może doprowadzić do tragedii. W tym roku policjanci reagowali na niewłaściwe zachowanie pieszych niemal 700 razy. W wielu przypadkach można mówić o szczęściu, gdy kierowcy mijali takie osoby o centymetry albo w ostatnim momencie zatrzymywali pojazd.
W 2020 roku na drogach powiatu gorzowskiego doszło do 24 wypadków z udziałem pieszych (z czego 17 to zdarzenia na przejściach). W ich wyniku 6 osób zginęło, a 18 zostało rannych. To dlatego gorzowscy policjanci reagują w sposób stanowczy na niewłaściwe zachowania wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wśród kierowców i pieszych, zwłaszcza jesienią i zimą, powinna być zachowana maksymalna koncentracja. Tu chodzi przecież o życie i zdrowie, które każdy ma jedno.
podkomisarz Grzegorz Jaroszewicz
Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim