Nie można bagatelizować dbania o zęby mleczne. Dentyści aż łapią się za głowy, gdy słyszą takie frazesy. Alarmują : „O zęby mleczne koniecznie trzeba dbać i nie ma tu taryfy ulgowej. Wszelkie zaniedbania będą miały przykre konsekwencje w późniejszym czasie.” Lepiej więc posłuchać specjalistów i zadbać o mleczaki od razu, gdy tylko zauważymy jakiś problem.

Leczenie zębów mlecznych - dlaczego jest konieczne? Powodów jest wiele. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zęby mleczne są słabiej zmineralizowane, a co za tym idzie łatwiej dopada je próchnica. I tu od razu powinna się zapalić czerwona lampka. Próchnicę trzeba leczyć od razu, również, jeśli dotyczy zębów mlecznych. Nieleczona może tylko pogorszyć sytuację. Pamiętajmy, że z łatwością przejdzie na zęby stałe. Dlatego tak ważne jest by natychmiast zwalczać jej ogniska zapalne. Próchnica jako choroba zakaźna rozprzestrzenia się bardzo szybko, a teza mówiąca o tym, że nie przechodzi ona na zęby stałe jest fałszywa i niestety wciąż jeszcze przekazywana przez niektórych rodziców.

Dbanie o mleczaki powinno być standardem. Ich zbyt wczesna utrata – przez niektórych tak bagatelizowana – nie pozostaje obojętna m.in. dla rozwoju szczęki i żuchwy oraz dla układu zębów stałych. Braki w zębach mlecznych powodują, że skraca się łuk zębowy. Zęby stałe mają mniej miejsca przez co mogą np. nachodzić na siebie. Później dziecko może mieć poważne problemy logopedyczne i wymagać wizyt u ortodonty. Leczenie w tym przypadku jest niezwykle czasochłonne i kosztowne. Dlatego usuwanie mleczaków powinno być ostatecznością. Lekarze starają się je ratować np. przeprowadzając coś na wzór leczenia kanałowego. Plombują zęba z nadzieją, że jak najdłużej zostanie on na swoim miejscu.

Niektórzy uważają, że dzieci mają lęk przed wizytą u dentysty, a już samo leczenie w ogóle nie wchodzi w grę. Zdarza się! Dzieci mają prawo się obawiać, ale dorośli powinni im uświadamiać na czym polega wizyta u stomatologa i dlaczego jest tak ważna. Warto zacząć od rozmowy, przybliżyć temat poprzez czytanie książeczek o leczeniu zębów, a wreszcie zabrać do zaprzyjaźnionego gabinetu. Jeśli faktycznie leczenie może być trudne do przeprowadzenia ze względu na opór ze strony małego pacjenta warto rozważyć leczenie pod całkowitą narkozą. Wówczas podczas jednej wizyty lekarz „naprawia” kilka zębów naraz. Dzieci mogą sobie wybrać kolor plomby czy zobaczyć jak ona powstaje. Dla rozluźnienia można rozważyć podanie gazu rozweselającego. Spodobać mogą się zapachy maseczek: truskawkowa, waniliowa i guma balonowa.

Twierdzenie, że kiedyś leczenie mleczaków nie było tak propagowane jak obecnie nie jest argumentem za tym, by odpuścić ten temat. Zmieniła się wiedza na temat zębów mlecznych, tego jak należy o nie dbać. Dostępne są opracowania naukowe, które powinny być kropką nad i w całej dyskusji. Pamiętajmy, że kiedyś dostęp do wiedzy był inny, nawet nie każdy miał łatwy dostęp do lekarza. Dlatego mamy w tym zakresie inną wiedzę niż chociażby mieli nasi rodzice. Nie powielajmy zatem ich błędów.

Na całą sprawę warto zerknąć jeszcze z estetycznego punktu widzenia. Dziecko, które ma czarne zęby mleczne na dodatek z widocznymi ubytkami raczej nie budzi pozytywnych skojarzeń, samo może też czuć się gorzej wśród rówieśników ze zdrowymi zębami. Czy naprawdę chcemy fundować dziecku poczucie alienacji z takiego powodu? Czy nie lepiej zwyczajnie zadbać o zęby? To oczywiście pytanie retoryczne, bo odpowiedź jest tylko jedna. Tak, o zęby trzeba dbać, zarówno o mleczne, jak i o stałe.

Dbanie o zęby mleczne ważne tak samo jak o te stałe