Gorzów Wielkopolski – gdzie szukać pracy w internecie?

Gorzów Wielkopolski jest największym pod względem powierzchni miastem w województwie lubuskim i zarazem jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w regionie. Miasto stanowi centrum dynamicznie rozwijającej się Aglomeracji Gorzowskiej.

Rozwija się tu między innymi przemysł – chemiczny, farmaceutyczny, motoryzacyjny, maszynowy czy energetyczny. Gorzów Wielkopolski to zarazem duży ośrodek handlowo-usługowy. Bliskość granicy polsko-niemieckiej, dostęp do rozległych rynków zbytu, przyjazne otoczenie biznesu przyciągają inwestorów z polskim i zagranicznym kapitałem. W efekcie gorzowski rynek zatrudnienia jest chłonny, różnorodny, a panujące na nim warunki korzystne dla kandydatów do pracy.

Dobrym prognostykiem jest przede wszystkim bardzo niski wskaźnik bezrobocia w tym mieście, zarówno na tle województwa lubuskiego, jak i całej Polski. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego (marzec 2021 r.) stopa bezrobocia wynosiła:

  • w Gorzowie Wielkopolskim – 3,6%,

  • w województwie lubuskim – 6,2%,

  • w Polsce – 6,4%.

Ze znalezieniem pracy w Gorzowie Wielkopolskim i okolicach nie powinni mieć problemów w szczególności przedstawiciele zawodów technicznych, inżynieryjnych, ale nie tylko. Poszukiwanie zatrudnienia warto zacząć od sprawdzenia prognozy Barometr zawodów, czyli ogólnopolskiego badania ukazującego zapotrzebowanie na kadrę w poszczególnych częściach kraju. Przykładowo, w 2021 r. eksperci rynku pracy wskazali aż 102 grupy zawodów deficytowych – to jest takich, których przedstawiciele mają duże szanse na znalezienie dla siebie oferty pracy w Gorzowie Wielkopolskim. Deficyt kandydatów do podjęcia zatrudnienia dotyczy między innymi branży technologicznej, urbanistyki, architektury i budownictwa, oświaty, usług medycznych i opiekuńczych, różnego rodzaju produkcji przemysłowej, transportu, gastronomii i innych branż.

Gdzie i jak szukać pracy w internecie?

Wsparciem dla szukających w Gorzowie Wielkopolskim pracy jest tutejszy urząd pracy – PUP mieści się przy ul. Walczaka 110, telefon kontaktowy to: (95) 736 06 40. Warto jednak pamiętać, że najwięcej aktualnych ogłoszeń publikowanych jest w sieci. Nikt nie ma już wątpliwości, że internet zrewolucjonizował rynek pracy w Polsce, oferując wygodne kanały komunikacji między pracodawcami a kandydatami.

Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać ofert pracy, a także na co zwrócić szczególną uwagę podczas procesu rekrutacji prowadzonej online. Propozycje zatrudnienia znaleźć można w wielu miejscach – w mediach społecznościowych, na platformach typu kupię-sprzedam, forach internetowych, kanałach branżowych, na stronach i blogach firm. Niemniej najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem szukania pracy przez internet jest postawienie na portale z ogłoszeniami o pracę. Takie platformy – prócz tablicy ogłoszeń, na której widnieją najnowsze oferty – proponują szereg udogodnień i narzędzi usprawniających cały, niełatwy przecież, proces szukania pracy.

Portali pracy w Polsce jest wiele, na początek warto wybrać popularny, darmowy i zarazem dobrze spełniający swoją funkcję. Na tym tle wybija się Praca.pl, której atutem są liczne udogodnienia:

  • możliwość korzystania z filtrów w celu łatwiejszego dostępu do interesujących nas ofert (np. Rekrutacja online / Praca zdalna / Agencje pracy, filtry określające czas publikacji, region, obszar zawodowy i inne parametry),

  • zakładka Oferty Tygodnia, dzięki której nie przegapimy najbardziej atrakcyjnych propozycji zatrudnienia,

  • zakładka Pracodawcy, w której szybko znajdziemy bieżące rekrutacje konkretnej firmy, a także kluczowe informacje o zakresie działalności, polityce danej jednostki,

  • kreator CV, który pozwala na szybkie i darmowe stworzenie dokumentu na poziomie przeglądarki, bez konieczności instalowania na komputerze jakiegokolwiek oprogramowania do edycji tekstów,

  • kalkulator wynagrodzeń, dzięki któremu szybko przeliczymy proponowaną przez pracodawcę wypłatę na kwoty brutto i netto w zależności od rodzaju umowy,

  • poradniki z informacjami dotyczącymi istotnych kwestii dotyczących rynku pracy w Polsce, warunków zatrudnienia w poszczególnych branżach, sposobów poszukiwania pracy itp.

Portal z ogłoszeniami o pracę daje możliwość szybkiego kontaktu z pracodawcą, wysłania dokumentów rekrutacyjnych, a po przejściu wstępnej selekcji – umówienia się na rozmowę kwalifikacyjną. Platforma taka jak Praca.pl. To bardzo poręczne narzędzie wspierające aktywne szukanie pracy, ułatwiające poznanie pracodawców, przygotowanie do rozmowy z rekruterem, napisanie profesjonalnego CV. Są to możliwości, jakich nie daje np. szukanie pracy na ogólnych platformach sprzedażowych czy w mediach społecznościowych.

Oferty pracy w Gorzowie Wielkopolskim – czym się kierować wybierając ofertę?

Wiemy już, gdzie szukać – najlepiej na portalu pracy – ale jak się do tego zabrać? Jeśli interesuje nas praca w Gorzowie Wielkopolskim i okolicy, na początek trzeba zawęzić kryteria wyszukiwania do wybranego regionu. Na przykład na Praca.pl w zakładce Oferty pracy należy w pasku wyszukiwania wpisać Gorzów Wielkopolski i ewentualnie słowo kluczowe – odnoszące się do interesującego nas obszaru zawodowego, stanowiska czy firmy.

Następnie nie pozostaje nic innego jak przeglądanie aktualnych ofert zatrudnienia. W wyborze kilku czy kilkunastu, na które będziemy chcieli odpowiedzieć, warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • tryb pracy – zdalny, częściowo zdalny, stacjonarny,

  • rodzaj umowy – np. o pracę, o dzieło, zlecenie, B2B itp.,

  • wymagane uprawnienia, certyfikaty, dyplomy potwierdzające wykształcenie,

  • obowiązki – należy zastanowić się, czy faktycznie mamy umiejętności i wiedzę niezbędne do ich wykonywania, ale także czy nie jest ich zbyt wiele np. w stosunku do korzyści płynących z zatrudnienia w danej firmie,

  • możliwości rozwoju – czy pracodawca oferuje szkolenia, ewentualne awanse na wyższe stanowiska,

  • wynagrodzenie – obecnie zwyczaj podawania widełek powszechny jest w branży IT, niemniej coraz więcej firm także z innych sektorów idzie za tym dobrym przykładem,

  • dodatki pozapłacowe – czasami mogą być decydujące w przypadku dwóch równorzędnych ogłoszeń ze zbliżonymi warunkami zatrudnienia.