Jesienna aura nie sprzyja bezpieczeństwu pieszych. Po potrąceniu kobieta z urazem nogi trafiła do szpitala. Kierowca nie zauważył jej na przejściu. Policjanci przypominają o przepisach dotyczących pierwszeństwa i zachowania się kierowców względem osób korzystających z przejść. Mundurowi zachęcają także do noszenia elementów odblaskowych.

Gorzowscy policjanci ruchu drogowego w środę (20 października) przed godziną 20 zostali poinformowani o potrąceniu pieszej. Do zdarzenia miało dojść na skrzyżowaniu ulicy Fabrycznej i Wawrzyniaka. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, 25-latka została potrącona, gdy znajdowała się na przejściu dla pieszych. Kierujący mitsubishi 65-latek nie zauważył kobiety, która z urazem nogi trafiła do szpitala. Mężczyzna był trzeźwy. W sprawie wypadku będzie prowadzone przez funkcjonariuszy postepowanie.

Coraz krótszy dzień nie wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo pieszych. Szybko zapadający zmrok powoduje, że kierowcy muszą być mocno skoncentrowani, zwłaszcza przy przejściach. Policjanci ruchu drogowego przypominają o obowiązujących przepisach. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa.

Przepisy nie zwalniają również pieszego z zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię. Ważną zmianą jest również zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia podczas przechodzenia przez jezdnię w sposób ograniczający możliwość obserwacji sytuacji na jezdni czy przejściu dla pieszych.

Pamiętajmy, że noszenie odblasków jest obowiązkowe przez pieszego poruszającego się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym. Funkcjonariusze zachęcają także do codziennego noszenia ich także w miejscowościach. To niewielki element, który powoduje, że stajemy się widoczni z większej odległości. Odblaski mogą uratować życie.

 

podkomisarz Grzegorz Jaroszewicz

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim