Funkcjonariusze przestrzegają przed fałszywymi linkami przenoszącymi do spreparowanych stron bankowych. Oszuści rzekomo zainteresowani kupnem odzieży na portalu internetowym wysyłają instrukcje, by odebrać przelew za ubrania. W rzeczywistości przestępcy otrzymują dostęp do oszczędności.

Oszuści w każdy sposób dążą do przejęcia pieniędzy gromadzonych na rachunkach. Funkcjonariusze przyjmują zawiadomienia od osób, które dały się zmanipulować i wykonywały instrukcje przekazywane przez przestępców. Mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego zostali oszukani po tym, jak na jednym z portali chcieli sprzedać odzież. Po wystawieniu ogłoszenia skontaktował się z nimi rzekomy kupujący. Twierdził, że na emaila sprzedającego wyśle link, w który należy kliknąć, by odebrać pieniądze za ubrania. Strony były podobne do tych bankowych. Sprzedający podali informacje ,które były wymagane. Niestety trafiły one od razu do oszustów, którzy w ciągu kilku chwil zdążyli wykonać przelewy. Mieszkańcy Gorzowa w ten sposób stracili od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Po raz kolejny funkcjonariusze przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas wszelkich transakcji w internecie. Zachęcamy także do zapoznania się ze sposobem działania poszczególnych portali. Podczas rozmowy z policjantami, niektórzy pokrzywdzeni przyznają, że nie zdawali sobie sprawy z zasad funkcjonowania płatności i myśleli że mają one wyglądać tak, jak przedstawiają to oszuści. Niestety kliknięcie w link i podanie danych niezbędnych do logowania się w banku daje przestępcom dostęp do naszych finansów. Zachowajmy szczególną ostrożność, by nie stać się ofiarą oszustów.

 

podkomisarz Grzegorz Jaroszewicz

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim