Jak znaleźć pracę w IT? – możliwości rozwoju

Branży IT towarzyszy nieustanny rozwój – stale rosnąca liczba miejsc pracy, nowe rozwiązania technologiczne i powiększająca się różnorodność oferowanych stanowisk. Z tego powodu informatycy należą do grupy zawodowej, która może liczyć na największe zarobki i liczne benefity oraz w której to pracodawca walczy o uwagę pracownika, a nie na odwrót. Jak znaleźć pracę w IT i jak prezentują się możliwości rozwoju z branży informatycznej w Szczecinie?

Gdzie szukać pracy w branży IT?

Warto sprawdzić oferty pracy IT w Szczecinie na No Fluff Jobs i innych portalach, które przeznaczone są do poszukiwania przyszłego pracodawcy. Firmy ogłaszające się tam podają:

  • wymagania;
  • zakres obowiązków;
  • typ umowy;
  • wynagrodzenie.

Dostęp do takich stron jest zazwyczaj darmowy, interfejs jest skonstruowany w sposób przejrzysty i przyjazny dla czytelnika, a dodatkowym atutem jest fakt, że poszukiwania wymarzonej pracy można przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Ponadto aplikacje na interesujące stanowiska wysyła się z poziomu portalu, co pozwala ograniczyć czas spędzony przy komputerze do niezbędnego minimum.

Innymi miejscami, w których warto szukać pracy w branży IT, są targi pracy, eventy branżowe i meetupy specjalistów informatyki. Kandydaci bez doświadczenia powinni zająć się tworzeniem swojej własnej sieci kontaktów jak najwcześniej – firmy technologiczne często zatrudniają pracowników z polecenia, a do osób z najlepszymi rekomendacjami same wysyłają rekruterów. Proces zdobywania wartościowych zawodowo znajomości warto zacząć np. od rozmów z przyjaciółmi ze studiów – tym sposobem można często przypadkiem dowiedzieć się o wielu atrakcyjnych, odbywających się aktualnie rekrutacjach.

Kogo szukają pracodawcy?

Pracodawcy poszukują zarówno osób stawiających swe pierwsze kroki w zawodzie, jak i doświadczonych specjalistów. Różnorodność ofert powoduje również… różnorodność wymagań. Rekruterzy firm zwracają uwagę na:

  • stopień doświadczenia;
  • biegłość technologii informatycznych;
  • obeznanie w zakresie używania konkretnych programów;
  • znajomość języków obcych (zależy im zwłaszcza na języku angielskim!);
  • dotychczasowe projekty.

Pracodawcy poszukują osób, które mają wiedzę szczegółową, a nie ogólną. Lepszym rozwiązaniem dla kandydata będzie wnikliwe poznanie jednej technologii niż pobieżne zrozumienie dziesięciu. Warto trzymać się początkowo swojej specjalizacji i szkolić się w innych zakresach dopiero wtedy, kiedy ma się pewność, że dotychczasowa wiedza jest kompleksowa.

Firmy posiadające swoje placówki w Szczecinie nie poszukują tylko i wyłącznie mieszkańców Szczecina! Okazuje się, że według wielu pracodawców zmiana zakwaterowania wcale nie jest potrzebna – wystarczy dobre połączenie internetowe, biurko i komputer osobisty wyposażone w kamerę. Większość ofert zawiera propozycję wykonywania pracy w sposób zdalny. Home Office to dobre rozwiązanie dla osób, które są związane ze swoim obecnym miejscem zamieszkania i nie godzą się na przeprowadzkę w celach zarobkowych.

Dlaczego warto zainteresować się branżą IT

Niewątpliwie głównym powodem, dla którego warto zainteresować się znalezieniem oferty pracy w dziale IT, są wynagrodzenia. Doświadczeni informatycy potrafią w ciągu miesiąca zarobić tyle, ile pracownicy innych branż zarobią przez okres całego roku! W Szczecinie młody programista, poszukujący swojego pierwszego zatrudnieniu na stanowisku juniora, może liczyć na zarobki sięgające 4 tysięcy złotych netto miesięcznie. Specjaliści, specjalizujący się w konkretnych programach, mogą liczyć nawet na 30 tysięcy złotych brutto – wszystko zależy od kwalifikacji, stopnia doświadczenia i zakresu obowiązków.

To świetne środowisko dla osób, które nie lubią rutynowych zadań i chcą poszerzać zakres swoich umiejętności. Oprócz pieniędzy branżą IT warto zainteresować się ze względu na to, że jest to dział, w którym rządzi potrzeba innowacji. To powoduje, że firmy działające w strefie informatycznej stale się rozwijają i dają podobną możliwość swoim pracownikom.