Policja Gorzów Wielkopolski: WITAJ SZKOŁO - WAKACJE BYŁY BEZPIECZNE
Dziś wyjątkowy dzień. Po bezpiecznych wakacjach pora na rok szkolny. Dla wielu dzisiejsza droga do szkoły czy przedszkola zapadnie jednak na długo w pamięci. Będzie to dla niektórych bowiem, pierwsza taka wędrówka. Najczęściej odbywają się one pod opieką rodzica, babci czy innego opiekuna, który zapewni bezpieczeństwo. Ale przy szkołach i przedszkolach widoczni są również policjanci, aby w tym pomóc. Dlatego przeprowadzają działania Bezpieczna droga do szkoły”.
Wakacje 2022 przeszły już do historii. Ale warto o nich wspomnieć ponieważ były bardzo bezpieczne. Teraz jednak już czas, aby zebrane siły podczas letniego odpoczynku wykorzystać w nauce w nowym roku szkolnym. W bezpiecznym dotarciu do szkoły z pewnością pomagają rodzice, dziadkowie czy opiekunowie. Zwłaszcza, jeśli jest to pierwsza wędrówka, warto w niej uczestniczyć z najmłodszymi, aby poznały trasę i zasady bezpieczeństwa. Przestrzegania tychże pilnują policjanci, którzy służą cenna radą i wskazówką. Jesteśmy obecni przy każdej palcówce oświatowej, aby bezpieczeństwo w tych obszarach było zwiększone. Bo zanim najmłodsi usłyszą pierwszy powakacyjny dzwonek, muszą bezpiecznie dostać się do właściwych placówek. I w tym zadaniu, wcale nie łatwym, pomagają lubuscy policjanci, którzy w całym regionie przeprowadzają wzmożone działania Bezpieczna droga do szkoły”. ważna jest również edukacja i działania profilaktyczne, które powinny być realizowane przez wiele podmiotów: policjantów - jako przedstawicieli organu najbardziej odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, rodziców oraz nauczycieli. Tylko wtedy będziemy mogli mówić o pełnym pakiecie edukacyjno-profilaktycznym, w który powinien być wyposażony każdy uczeń lub przedszkolak.
Blisko szkół i przedszkoli 1 września ruch gęstnieje. Każdy z rodziców chce podjechać jak najbliżej budynku, bo przecież też mają swoje obowiązki w pracy. Pośpiech, stres, emocje, zwiększony ruch i walka o parkingowe miejsca to nie najlepsze warunki bezpieczeństwa dla najmłodszych. Dlatego tak ważne jest, aby każdy wzmógł czujność i zachował ostrożność by nic złego się nie stało. Jako policjanci będziemy w wielu takich miejscach nie tylko dzisiaj, ale przez kilka dni września, aby dokładnie monitorować sytuacje przy szkołach i przedszkolach. Ważne, aby ten potężny impuls emocjonalny związany z pierwszym dniem w szkole się ostudził i ustabilizował. Ale do tego czasu niezbędna będzie pomoc Lubuskiej Policji. Na nią można liczyć.
W działaniach Bezpieczna droga do szkoły” bardzo ważną rolę odgrywają także funkcjonariusze prewencji. Przy szkołach rozdają oni uczniom różnego rodzaju elementy odblaskowe, które już w niedługim czasie, będą istotnie poprawiać ich widoczność. Policjanci rozmawiają także z najmłodszymi, przypominając im zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz ostrzegają przed zagrożeniami związanymi z zażywaniem dopalaczy i narkotyków.
Pod lupę” stróżów prawa brane są także sklepy, w których sprzedawany jest alkohol. Podczas kontroli, sprzedawcą wręczane są specjalne ulotki profilaktyczne, informujące o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą udostępnianie alkoholu osobom nieletnim. Za tego typu zachowanie grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.
Działania lubuskich policjantów związane z zapewnianiem bezpieczeństwa uczniom zaczęły się już kilka dni temu, gdy mundurowi kontrolowali stan oznakowania przy szkołach, i będą trwały przez cały rok szkolny. W tym czasie funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci korzystających z dróg, a także w ramach działań profilaktycznych, będą przestrzegać ich przed zagrożeniami, z którymi mogą spotkać się podczas korzystania z internetu czy zabawy na świeżym powietrzu.
Opracował: podinspektor Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim
młodszy aspirant Mateusz Sławek
(format mp4 - rozmiar 24.44 MB)
Audiodeskcypcja filmu
Deskrypcja tekstowa filmu
Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim,
lubuska.policja.gov.pl/go/serwis-informacyjny/aktualnosci/42765,WITAJ-SZKOLO-WAKACJE-BYLY-BEZPIECZNE.html
Ostatnie Artykuły

Cztery prace z Lubuskiego w konkursie o handlu ludźmi

Zraszanie ulic rusza w Gorzowie. Obejmie główne trasy miasta

Upał w pracy może być groźny. Urząd przypomina o zasadach i broszurze

Mieszkańcy DPS nr 2 są bezpieczni. Budynek czeka na kontrolę

Zabytkowe tramwaje wracają na tory. Bezpłatna letnia linia rusza w Gorzowie

Wysoki upał zmienia miejski rytm. Urząd wojewódzki stawia na wodę i cień

75 młodych talentów odebrało stypendia. W Gorzowie znów doceniono naukę i sztukę

Rola rdzenia transformatorowego w pracy urządzeń

Gravelowe derby dla Zielonej Góry – Gorzów odpowiedział mocnym finiszem

Ekologia w kulturze spodobała się młodym - MCK ogłosiło wyniki konkursu

Burza nie wybacza błędów. RCB przypomina zasady ratujące życie

Dzieci pokażą, jak wyglądają bezpieczne wakacje. Trwa konkurs plastyczny

W Gorzowie ruszą ćwiczenia z wojskiem. Na ulicach pojawią się wojskowe pojazdy

Gorzów znowu ogląda filmy po zmroku. Park Róż szykuje letnie seanse
Przydatne dane teleadresowe
- Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla ofiar przemocy domowej w Gorzowie Wielkopolskim - kontakt, pomoc i schronienie
- Placówka Straży Granicznej w Gorzowie Wielkopolskim - kontakt, zasięg, co załatwisz
- Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego - kontakt, siedziba i parki
- Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim - kontakt, bilety, linie
- Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim - kontakt, wydziały, delegatury
- Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie Wielkopolskim - kontakt, godziny, awarie, e-BOK
