Istota prawidłowego oświetlenia pojazdów i jego przełożenie na bezpieczeństwo na drodze to główne przesłanie i cel kampanii „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”. Podobnie jak w poprzednich latach każdy kierowca może bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia swojego auta, odwiedzając jedna z wyznaczonych stacji kontroli pojazdów. Kilkuminutowe badanie da nam pewność, że podczas jazdy nie będziemy oślepiać światłami innych kierowców, co bez wątpienia zwiększy bezpieczeństwo nasze, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Stan techniczny pojazdu to obok przestrzegania przepisów, trzeźwości i kultury jazdy jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa na drodze. Lubuscy policjanci przypominają i apelują o kontroli ciśnienia w oponach, odpowiednim poziomie płynów eksploatacyjnych czy sprawnym oświetleniu. Właśnie okres jesienno - zimowy jest czasem, kiedy prawidłowe oświetlenie pojazdu nabiera szczególnego znaczenia. Niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak opady deszczu, śniegu czy gęsta mgła negatywnie wpływają na widoczność tego, co dzieje się na drodze. Kiedy w dzień światła pełnią rolę oznaczenia pozycji pojazdu, tak po zapadnięciu zmroku ich rolą jest również oświetlenie drogi przed pojazdem i co istotne, innych nieoświetlonych przeszkód czy osób pieszych. Nieprawidłowo ustawione oświetlenie w pojeździe, może skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi albo prowadzić do oślepienia innych kierowców czy pieszych.

Dlatego prawidłowe ustawienie oświetlenia, a w konsekwencji poprawa stanu technicznego pojazdów jest głównym celem kampanii „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”, realizowanej przez Komendę Główną Policji. Dzięki niej będzie można bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia w naszym pojeździe. Wystarczy przyjechać na jedną z wyznaczonych stacji kontroli pojazdów i poświęcić kilka minut na profesjonalne badanie naszego auta. Te badanie będzie można wykonać w sobotę21 i 28 października, 18 listopada i 9 grudnia. Dzięki sprawdzeniu przez diagnostę będziemy mieli pewność, że światła w naszym samochodzie są prawidłowo ustawione, przez co w warunkach niedostatecznej widoczności, porze nocnej będziemy skutecznie oświetlać drogę i wszystko to, co na niej się pojawi.

Poniżej publikujemy wykaz stacji diagnostycznych w całej Polsce, które biorą udział w tegorocznej kampanii „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”.

 

komisarz Maciej Kimet

video: młodszy aspirant Mateusz Sławek

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 • Plakat akcji „TWOJE ŚWIATŁA – TWOJE BEZPIECZEŃSTWO”.
 • Kontrola świateł pojazdu w stacji diagnostycznej.
 • Kontrola świateł pojazdu w stacji diagnostycznej.
 • Kontrola świateł pojazdu w stacji diagnostycznej.
 • Policjantka drogówki sprawdza światła w pojeździe.
 • Policjantka drogówki sprawdza światła w pojeździe.
 • Policjant drogówki sprawdza światła w pojeździe.
 • Policjant, a w tle ruch pojazdów na drodze.
 • Policjant, a w tle ciężarówka jadąca drogą.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.14 MB)

Pliki do pobrania

 • Wykaz stacji kontroli pojazdów - TWOJE ŚWIATŁA, NASZE BEZPIECZEŃSTWO
  1.21 MB
 • Deskrypcja tekstowa filmu
  11.88 KB
  Deskrypcja tekstowa filmu