Opady śniegu oraz mróz sprawiają, że droga jest śliska, co przyczynia się, do znacznego wydłużenia drogi hamowania i uniemożliwia kierującym natychmiastowe zatrzymanie pojazdu. Takie warunki drogowe sprzyjają stłuczkom i potrąceniom. Obecność policjantów monitorujących zachowania kierowców i pieszych, jest niezbędna.

Bezpieczeństwo na drodze jest jednym z priorytetowych zadań, dlatego gorzowscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z jeszcze większą intensywnością sprawdzają,  jak zachowują się zmotoryzowani i piesi.

Pierwszy śnieg  zawitał również do Gorzowa. Warunki utrudniają znacząco podróż, dlatego lepiej wyjechać kilka minut szybciej, aby się nie spieszyć. Warto też pamiętać, aby  przygotować samochód na warunki zimowe. Opony dedykowane właśnie na tę porę roku to kluczowa sprawa. Zimowy płyn do spryskiwaczy oraz skrobaczka, są niezbędne, aby zapewnić optymalną widoczność dla kierowcy. Przydatne gadżety to również miotła do  zgarniania śniegu, odmrażacz do zamków i szyb.

Śliska nawierzchnia utrudnia manewrowanie pojazdem, co może przyczynić się do wielu kolizji i wypadków.  Ważne jest, aby nie tylko nie przekraczać prędkości, ale również dostosować ją do warunków panujących na drodze. W sytuacji poślizgu najważniejsze jest, aby reagować ze spokojem, bez gwałtownego hamowania i kręcenia kierownicą. Podczas zimowych warunków jeszcze większą uwagę należy poświęcić na  przewidywanie zachowania innych kierujących i pieszych. Pamiętać należy również o dłuższej drodze hamowania, w związku z tym zbliżając się do skrzyżowania  należy rozpocząć manewr hamowania wcześniej. Gwałtowne wciskanie pedału hamulca, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na jezdni, może doprowadzić do tragedii.

Apelujemy do kierowców o rozwagę i ściągnięcie nogi z gazu, natomiast pieszych uczestników ruchu drogowego o ostrożność i wzmożoną czujność podczas przechodzenie przez jezdnię  Duże znaczenie dla bezpieczeństwa ma zdrowy rozsądek i właściwa ocena własnych umiejętności w kierowaniu pojazdem. Pamiętajmy również o zasadzie ograniczonego zaufania.

 

aspirant Ewelina Banaszek

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • Policjanci  siedzą w samochodzie
  • Policjant sprawdza opony w samochodzie
  • Policyjny radiowóz
  • Policjant sprawdza ogumienie w samochodzie
  • Policjantka mierzy prędkość