Nie tylko drogą morską! Zobacz, w jaki sposób nadawane są paczki do Kanady

Jak wysłać paczkę do Kanady? Transport odbywa się drogą morską lub lotniczą, choć niektórzy kurierzy oferują inne metody. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, ponieważ różnice w cenach są znaczne. Zdradzamy, jaką drogę musi pokonać paczka do Kanady oraz który kurier dostarczy ją najszybciej i najtaniej.

Nie każda firma kurierska dostarcza paczki na inne kontynenty. Jeśli planujesz nadać przesyłkę do Kanady, przygotuj się na koszt dużo większy niż do krajów Europy. Musisz też wypełnić więcej formalności. Dzięki porozumieniu CETA o wolnym handlu z 2017 roku większość opłat celnych dla paczek wysyłanych z Unii Europejskiej została zniesiona. Sprawdzamy, jak przebiega dostawa przesyłki z Polski do Kanady.

Czy paczka morska do Kanady to jedyna opcja?

Większość firm kurierskich dostarcza przesyłki międzykontynentalne drogą morską lub lotniczą. W przypadku Kanady wybór sposobu dostawy zależy w dużym stopniu od rozmiaru paczki. Towary w ilościach hurtowych przemierzają drogę na statkach. Małe przesyłki dostarczane są zazwyczaj samolotem, a następnie rozwożone po Kanadzie samochodami dostawczymi.

Osoby prywatne nie mają możliwości wyboru sposobu transportu podczas zamawiania usługi. Możesz zgadywać na podstawie wysokości opłat. Prawdopodobnie przesyłka morska będzie droższa niż lotnicza, ponieważ idzie dłużej. Jednak na cenę wpływają również inne czynniki. Najlepiej uzyskać informację bezpośrednio u przewoźnika.

Możesz mieć pewność, że firma kurierska wybierze najszybszy sposób dostawy dostępny w danej chwili. Nie bez powodu kurierzy podają orientacyjny czas dostarczenia przesyłki. Chociaż czasem obietnice mijają się z prawdą, w większości przypadków paczki docierają do zagranicznych adresatów bez większych opóźnień. Pamiętaj, że szybko wyliczysz cenę za paczkę do Kanady na ShipCenter.

Jak wyliczyć cenę paczki do Kanady?

Nie musisz samodzielnie szukać kurierów czy porównywać ich cenników. Po wpisaniu podstawowych parametrów przesyłki i kraju docelowego zobaczysz wstępną wycenę.

Ostateczny koszt zależy od wartości przesyłki i ewentualnych usług dodatkowych. Od razu zauważysz, że FedEx oferuje znacznie korzystniejszą cenę paczki do Kanady, nawet w opcji ekspresowej. Większości towarów wyprodukowanych na terenie UE nie obowiązują opłaty celne, ale dla pewności warto sprawdzić ich listę. Cło powinien opłacić odbiorca, dlatego widoczną cenę możesz uznać za ostateczną.

Ile idzie paczka ekonomiczna do Kanady?

Przesyłki ekspresowe docierają do mieszkańców Kanady w zaledwie 3 dni robocze. W przypadku paczki ekonomicznej czas ulega wydłużeniu minimum dwukrotnie, ale wiele zależy od rozkładu dostaw. Kanada nie jest na tyle popularnym kierunkiem, aby transporty wyruszały kilka razy w tygodniu.

Co ciekawe, różnica w cenie pomiędzy usługą ekspresową a ekonomiczną jest dużo mniejsza niż w przypadku pozostałych krajów. W Europie potrafi wynosić kilkaset złotych, a tutaj oscyluje w granicach kilkudziesięciu. Możliwe, że niektórzy kurierzy nadają wszystkie przesyłki do Kanady jednym transportem, niezależnie od ich rodzaju.

Pomimo obowiązywania umowy CETA, paczki nadal podlegają kontroli celnej, która może wydłużyć czas dostawy. Najczęściej obejmuje przesyłki handlowe. Dla pewności najlepiej wysłać paczkę kilka dni wcześniej, aby uniknąć opóźnień. Drogę możesz śledzić na stronie przewoźnika po wpisaniu numeru przesyłki. W razie problemów najlepiej kontaktować się bezpośrednio z firmą kurierską nawet jeśli zamówienie było złożone przez pośrednika.