W Teatrze im. J. Osterwy w Międzynarodowy Dzień Kobiet, czyli 8 marca 2019 r., odbyło się już cykliczne przedsięwzięcie wg pomysłu pani Grażyny Wojciechowskiej, prezes Fundacji ,,Czysta Woda”.
Miało ono charakter edukacyjny, dotyczący wielopokoleniowości, więc sięgający też wspomnień, ale odnoszący się również do współczesnych problemów kobiet, jak i mężczyzn.
Patronami Honorowymi tego sporego przedsięwzięcia byli marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki, a wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz województwa, miasta, biznesu, edukacji, Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. i wielu innych, którzy chętnie przybyli na konferencję.
Warto zauważyć, że pani Grażyna Wojciechowska zawsze urozmaica i wzbogaca spotkania o dodatkowe treści edukacyjne. W tym roku scenę, widownię oraz kuluary wypełniły się wielokulturową społecznością ze Stowarzyszeń Kresowych, ale także prezentowano kulturę Romów, więc pojawiły się stoiska ze specjałami kuchni, np. łemkowskiej, lwowskiej czy wileńskiej.
Wszystko rozpoczęło się śpiewająco od występu zespołu ,,Radioactive Quintet” z II Liceum Ogólnokształcącego, potem organizatorka powitała serdecznie wszystkich przybyłych, nagradzając kwiatami, upominkami oraz ciepłym słowem. Odczytano listy od minister rodziny, pracy i polityki społecznej pani Elżbiety Rafalskiej oraz od marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Polak.
Ważnym punktem konferencji był blok medyczny, podczas którego przybyli mogli zapoznać się z problematyką chorób nowotworowych u kobiet i mężczyzn, a te trudne treści przekazywane były przez lekarzy z gorzowskiego szpitala. Podkreślano, jak ważna jest profilaktyka, by móc cieszyć się długim i szczęśliwym życiem oraz realizować swoje plany zawodowe i osobiste.
Rozweselające, ale z nutką nostalgii, były występy zespołów takich, jak ,,Jagienki” z Bogdańca czy ,,Kłodawianki” z Kłodawy. Niosły się melodie wśród widowni, a w tle wyświetlane były zdjęcia tych, którzy przybywali z Kresów na ziemie zachodnie i tu znaleźli swój dom.
Pani Grażyna Wojciechowska nie zapomina nigdy o podtrzymywaniu pamięci o ludziach i czasach minionym, więc na scenie mogliśmy zobaczyć uczniów gorzowskich szkół: Ekonomika, Elektryka, Mechanika, Zespołu Szkół Odzieżowych czy Gimnazjum nr 21. Ich występy stworzyły piękny klimat. Publiczność kołysała się w rytm melodii kresowych, ale też u niektórych pojawiały się łzy wzruszenia. Imprezę zamykał występ Teatru Muzycznego ,Terno, więc z przytupem zakończyła się konferencja, która zadziwiła rozmachem, ale też i swojskim klimatem.
Galeria zdjęć
tutaj
.Marzanna Cendrowska
Zespół Szkół Elektrycznych
Fot. Zbigniew Wójcik