Universal Fibres oficjalnie otworzyła swoją produkcję w Gorzowie. Firma produkująca najwyżej jakości włókna poliamidowe rozpoczęła swoją działalność na terenie przemysłowym, w bliskim sąsiedztwie Stilonu. Obecnie zatrudnia około 30 osób, docelowo będzie ich ponad 150.
 
Produkcja już ruszyła. Siedziba firmy to hala o powierzchni 50 tysięcy metrów sześciennych. Kilkanaście miesięcy trwały prace remontowe. Budynek firmy musiał przejść gruntowny remont, zarówno w części konstrukcyjnej jak i adaptacyjnej. Dawniej mieścił się tam zakład polimeryzacji gorzowskiego Stilonu. I to właśnie z tradycji tego największego w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zakładu produkcyjnego mieście i w części z jego infrastruktury korzysta Universal Fibres Sp. z o.o.
Zakład produkcyjny w Gorzowie to jedna z dwóch europejskich lokalizacji amerykańskiej spółki, obok Wielkiej Brytanii. Gorzowski zakład to jedyny w Polsce oddział firmy. Poza produkcją, w Gorzowie zlokalizowane zostanie centrum dystrybucji.
 
 
- Gorzów to nasz nowy dom - podkreślił podczas otwarcia wiceprezes firmy Don Campbell. - W pełni skorzystaliśmy ze wsparcia udzielonego nam tutaj zarówno przez przedstawicieli Stilonu, z doświadczenia którego korzystamy oraz władz miasta. Prezydent i jego ludzie dołożyli wszelkich starań, by proces lokalizacji formy w Gorzowie przebiegł sprawnie i skutecznie - dodał.
 
Gdy w Stanach Zjednoczonych powstawała firma Universal Fibers w 1969 roku, w Gorzowie już od 18 lat działały Zakłady Włókien Chemicznych Gorzowa „Stilon”. - Gorzów słynął z wysokiej jakości produkcji przędzy nylonowej, później jedwabiu technicznego, żyłki nylonowej i folii magnetycznej – przypomniał prezydent Wójcicki. Dodał, że pomaganie przedsiębiorcom w naszym mieście to nie tylko obowiązek samorządu, ale czysta przyjemność, gdy po procesie budowy, adaptacji, możemy pochwalić się inwestycją na skale Universal Fibres.
 
 
- Dzięki waszej obecności na gorzowskim rynku, gdzie tradycja produkcji włókien chemicznych jest wciąż żywa, nowego znaczenia nabiera powiedzenie „still on”. Jako Gorzów bowiem wciąż zabiegamy o nowych inwestorów, a otwarcie produkcji Universal Fibres to fantastyczna motywacja w procesie poszukiwania i pozyskiwania nowych partnerów w biznesie. Razem będziemy zmieniać Gorzów - zakończył prezydent i powitał w mieście przedstawicieli firmy.
 
Universal Fibers -  (16)
 
Universal Fibres to firma założona w 1969 roku w Bristolu, w Wirginii w Stanach Zjednoczonych Ameryki Pn. Grupa Universal Fibers® zatrudnia na całym świecie ok 1200 pracowników: w USA, Chinach, Tajlandii, Singapurze, Walii, Japonii i w Polsce. Mottem firmy jest „zostawmy miejsce lepszym, niż je zastajemy”. Universal Fibres to firma przyjazna człowiekowi i środowisku (odpady powstające w firmie w 100% nadają się do przetworzenia, najmniejsza emisja dwutlenku węgla w branży chemicznej na całym świecie). Stawia na bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój.
 
W uroczystym otwarciu brali udział przedstawiciele firmy z USA, partnerzy biznesowi spółki i samorządowcy.
 
 
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. materiały prasowe Universal Fibers, Bartłomiej Nowosielski
 
Universal Fibers -  (5)
Universal Fibers -  (7)

 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją