Wszczepienie implantów zębowych to zdecydowanie najlepszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu. Jest to jednak dopiero pierwszy etap, który musi zostać zakończony poprzez umiejscowienie na nich koron. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest korona porcelanowa Warszawa.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania dla korony porcelanowej?

Korona w stomatologii jest strukturą protetyczną, która ma za zadanie odbudować utracone w skutek urazu, lub choroby tkanki zęba. Wyróżnia się przy tym trzy rodzaje koron: naddziąsłowe, poddziąsłowe, oraz dodziąsłowe. Korona nakładana jest na przygotowany do tego implant. Korony na zęby rozróżnia się również pod względem materiału, z którego są wykonane. Jednym z nich są korony porcelanowe wykonane z podbudowy metalowej lub ceramicznej. Korona porcelanowa dominuje nad koronami metalowymi pod względem estetyki, jednak jest mniej wytrzymała.

Korony zaleca się pacjentom nie tylko w przypadku stosowania implantów, ale również kiedy nastąpiły duże ubytki w tkankach twardych lub w przypadku znacznych przebarwień. Przeciwwskazaniem jest nadmierne zniszczenie zęba, zmiany okołowierzchołkowe korzenia, oraz paradontopatia.

Korona porcelanowa w Warszawie – wszystko co musisz wiedzieć

Zalety i wady korony porcelanowej

Największą zaletą, którą oferuje korona porcelanowa Warszawa z całą pewnością jest estetyka. Korony wykonane z tego materiału prezentują się lepiej od metalowych odpowiedników oraz są wytrzymalsze od koron pełnoceramicznych. Nie da się odpowiedzieć na ile dokładnie mogą wytrzymać porcelanowe korony, ponieważ wpływ na to ma sposób dbania o higienę jamy ustnej, jakość materiału oraz samo wykonanie zabiegu. Zazwyczaj jednak okres ten jest wystarczająco długi by być usatysfakcjonowanym. Istotną kwestią jest również cena. Korona porcelanowa Warszawa kosztuje zazwyczaj w granicach 700- 1200 złotych w zależności od kliniki, sposobu przeprowadzenia zabiegu oraz materiału.

Jak wykonana jest korona porcelanowa?

Jak już wspomnieliśmy, korony porcelanowe można zakładać zarówno na implanty zębowe, jak i żywe zęby. W przypadku działania na naturalnych zębach, trzeba liczyć się z minimum trzema wizytami. Podczas pierwszej oceniana jest jakość zęba, następnie jest on oszlifowywany, a na końcu lekarz dobiera barwę korony do pozostałej części uzębienia i zakłada tymczasową koronę. Jest to jednak rozwiązanie bardzo krótkoterminowe, ponieważ jej struktura jest na tyle delikatna, że łatwo ulega zniszczeniu. Na drugiej wizycie dopasowana zostanie ostateczna korona, a podczas ostatniej lekarz zacementuje nowy, porcelanowy ząb - zazwyczaj nie ma przy tym konieczności szlifowania. Zdarzają się jednak sytuacje, że konieczne jest naniesienie minimalnych poprawek.

Korony porcelanowe – jak o nie dbać?

Wielu pacjentów zastanawia się, jak dbać o korony porcelanowe. Odpowiedź jest dosyć prosta: tak samo, jak o własne, naturalne zęby. Oczywiście, tuż po samym założeniu koron trzeba obchodzić się z nimi ze szczególna ostrożnością i do mycia zębów wykorzystywać miękką szczoteczkę. Po upływie około tygodnia można jednak wrócić do normalnego funkcjonowania. W higienie jamy ustnej bardzo istotne jest czyszczenie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, po posiłkach. Kiedy mamy założone korony, to miejscem, które powinniśmy czyścić z największą uwagą jest przejście korony w naturalny ząb przy dziąśle, ponieważ może się tam odkładać płytka nazębna. Rekomenduje się również regularne nitkowanie przestrzeni między zębami oraz płukanie jamy ustnej specjalnym płynem dezynfekującym. Warto również regularnie umawiać się na wizyty kontrolne i jak najszybciej reagować na wszystkie ewentualne uszkodzenia zębów oraz koronki.