Jaki kominek do nowo budowanego domu?

Kominek domowy jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym, który może pełni rożne funkcje. Rozwój technologi i konkurencja doprowadził do tego, że praktycznie w każdym projekcie budowy domu znajduje się już kominek.

Decydując się na coś takiego często popełniamy jednak błąd w postaci niewygodnego lub nieprawidłowego usytuowania kominka. Źle dobieramy parametry jak i budowę wkładu lub po prostu nie dostosowujemy go do rzeczywistych naszych potrzeb i możliwości technologicznych. Jeżeli masz możliwość wyboru odpowiedniego kominka już na etapie budowy domu – warto zapoznać się z tym artykułem. Dzięki temu dowiesz się co warto wybrać w konkretnym przypadku.

Funkcja kominka

Wybierając kominek domowy przede wszystkim powinniśmy przemyśleć jego funkcję, jaką ma pełnić w naszym domu. Jeżeli będzie to rozwiązanie wizualne, które ma wypełnić lub dopełnić aranżację naszego salonu lub sypali – sytuacja jest prostsza. Nie wymaga to dodatkowych niezbędnych instalacji, a pod lupę powinniśmy wziąć wymiary i usytuowanie naszego kominka. W tradycyjnych aranżacjach świetnie sprawdzi się kominek otwarty lub pieco-kominek. Będzie on świetnym centralnym obiektem naszej aranżacji, od którego goście nie będą w stanie odejść.

Jeżeli chodzi o bardziej funkcjonalne rozwiązanie to świetnie sprawdzić się może kominek z wkładem. Będzie dobrze ogrzewał lub dogrzewał pomieszczenie, dzięki czemu będziesz w stanie cieszyć się niesamowitym ciepłem. Jeżeli chodzi o rozprowadzanie ciepła w domu lub ogrzewanie wody użytkowej – niezbędne będą dodatkowe instalacje, które właśnie należy planować już na etapie projektowania domu. W doborze kominka na terenie Katowic pomogą tu https://www.komineczki.com.pl/

Rozprowadzanie ciepła

Jeżeli chodzi o rozprowadzanie ciepła kominkowego w domu to mamy do dyspozycji kilka rozwiązań. Świetnie sprawdzi się tutaj odpowiedni wkład kominkowy z systemem DGP, czyli dystrybucji gorącego powietrza.

Ciepłe powietrze rozprowadzane będzie specjalnymi rurami po całym domu. Innym rozwiązaniem może być kominek z turbiną lub kominek z płaszczem wodnym. Te ostatnio są coraz częściej spotykane, ale niestety są bardziej skomplikowane w montażu. Połączone są bezpośrednio z centralnym ogrzewaniem. W związku z tym wymagają konkretnych zabezpieczeń jak i zasilania awaryjnego. I wymiennika ciepła. Właśnie poprzez swoją skomplikowaną instalację – rozwiązanie te wymaga jak najwcześniejszego planowania.

Jeżeli szukasz sprawdzonego rozwiązania kominkowego do swojego domu, a jesteś jeszcze na procesie planowania – doradź się u jakiegoś eksperta a na pewno wybierzesz odpowiednie dla siebie rozwiązanie.