Remont mieszkania, domu zawsze wiąże się z powstawaniem dużej ilości odpadów. Mogą to być tynki, elementy glazury, terakoty, stolarki drzwiowej lub okiennej, zdarte podłogi, gruz, a także inne odpady powstałe po remoncie. Pomimo obowiązku selektywnej zbiórki odpadów budowlanych, nadal nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta stosują się do tego obowiązku.
Tak też było w ubiegłym tygodniu na jednym z gorzowskich podwórek. Strażnicy miejscy w trakcie patrolu, przy altanie śmietnikowej na odpady komunalne, ujawnili pozostawione po remoncie odpady stolarki drzwiowej. Na tym samym podwórku, w innej jego części leżał rozrzucony gruz pochodzący prawdopodobnie z jednego z remontowanych mieszkań. Jak się okazało, w tym czasie w przylegających do podwórka budynkach, prowadzone było równolegle kilka remontów. Po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających, funkcjonariusze jeszcze tego samego dnia dotarli do właścicieli podrzuconych odpadów. Za popełnione wykroczenia, zarówno właścicielka stolarki drzwiowej, jak również budowlaniec prowadzący remont jednego z mieszkań, który wyrzucił gruz - zostali ukarani mandatami karnymi i zobowiązani do zabrania i z utylizowania wyrzuconych wcześniej odpadów, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gorzowa Wlkp (w sprawie regulaminu utrzymania czystości na terenie miasta), właściciele nieruchomości są zobowiązani wszelkie odpady budowlane dostarczyć, we własnym zakresie lub zlecając usługę firmom wywożącym odpady, do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Nie zastosowanie się do przepisów uchwały stanowi wykroczenie określone w Ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - zagrożone jest karą grzywny do pięciu tysięcy złotych.
Bolesław Romańczyk
Straż Miejska
Fot. Straż Miejska