Do gorzowskich organizacji społecznych oraz instytucji zajmujących się opieką społeczną systematycznie przekazywane są zakupione przez Urząd Miasta środki higieny i ochrony, niezbędne podczas walki z pandemią; preparaty do dezynfekcji, maseczki, rękawiczki, kombinezony, gogle, przyłbice i fartuchy.
 
- Jest dla nas sprawą priorytetową, aby w instytucjach i organizacjach społecznych będących na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, nie brakowało materiałów ochronnych – podkreślił w piątek prezydent Jacek Wójcicki.
 
Do tej pory Miasto zakupiło 15 tys. litrów płynu do dezynfekcji, 60 tys. par rękawiczek, 62 tys. maseczek ochronnych, 9 tys. maseczek specjalistycznych FFP2, 15 tys. kombinezonów, 15 tys. osłon na buty, 4 tys. fartuchów fizelinowych, 1 tys.  gogli ochronnych oraz 1 tys. przyłbic. Większość materiałów produkowana jest na miejscu, będąc jednocześnie wsparciem dla gorzowskiej gospodarki. Zabezpieczenie płynie tam, gdzie jest najbardziej potrzebne.
 
- Dzięki sprawności Wydziału Zarządzania Kryzysowego i otwartości gorzowskich firm udało się zgromadzić dużo materiału, który zabezpieczy przede wszystkim nasze instytucje i nasze jednostki, które na co dzień są niezbędne w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego – powiedział prezydent Wójcicki.  Tylko na podstawowe środki ochrony wartość pomocy Miasta przekroczyła już 200 tys. zł. 
 
Wsparcie dociera w miejsca, które najbardziej tego potrzebują. To m.in. Hospicjum im. Św. Kamila, Schronisko im. Brata Krystyna, Dom im. Brata Alberta, Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu, Gorzowska Rada Seniorów, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Związek Harcerstwa Polskiego, Polski Czerwony Krzyż oraz gorzowskie Domy Pomocy Społecznej. 
 
- Materiały systematycznie przekazywane są do wszystkich instytucji, które pracują w służbie mieszkańcom. To środki ochrony przeznaczone dla osób pracujących przy zwalczaniu choroby – podkreślił prezydent. - Bardzo dziękuję za aktywność gorzowskich firm tj. Silcare, która przygotowała preparaty do dezynfekcji i firmie AEK która przestawiła się z produkcji mebli na produkcję kombinezonów i maseczek. Tych firm jest wiele, wszystkim serdecznie dziękuję, dzięki temu nie musieliśmy sprowadzać tych materiałów z Chin, większość została wyprodukowana lokalnie, więc to też jest wsparcie dla naszej lokalnej gospodarki – dodał.
 
Na zakup środków zabezpieczeń i usług związanych z walką z epidemią Miasto wydało już 1 mln 245 tys. Miasto bardzo szybko podjęło zdecydowane kroki w walce z koronawirusem, zabezpieczając magazyny w niezbędne wyposażenie ochronne, z którego można w każdej chwili skorzystać.  – Także mieszkańcy podjęli własny rygor sanitarny i przestrzegali zaleceń. Mam nadzieję i proszę wszystkich o to, żeby ten rygor dalej trzymać, żebyśmy dalej pozostali w zdrowiu – zaapelował prezydent Gorzowa.
 
 
 
 
Karolina Machnicka
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Łukasz Kulczyński


Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją