Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gorzów Wielkopolski

wegenizm i wegetarianizm

Wiele osób uważa, że słowa „weganizm” i „wegetarianizm” są synonimami, a wegetarian i wegan za członków tej samej grupy, którzy przestrzegają ścisłej diety. W rzeczywistości nie jest to do końca prawdą. Pomimo podobieństw w niektórych aspektach, wegetarianizm i weganizm to zupełnie różne plany żywieniowe. Bardzo często różni się również ich postrzeganie świata i powody, które skłoniły ich do rozpoczęcia nowej diety. Czym różni się weganizm od wegetarianizmu?

Na czym polegają wegetarianizm i weganizm?

Czy weganizm i wegetarianizm to, to samo? Nie, ale pełne zrozumienie tej kwestii nie jest takie łatwe. Pomimo tego, że obie diety polegają na rezygnacji z części produktów i są oparte na produktach pochodzenia roślinnego, różnice również są bardzo duże. Co więcej, różnice zazwyczaj polegają nie tylko na tym, z jakich produktów składa się dieta, a również na filozoficznym podejściu do diety. Świadome odrzucanie białek zwierzęcych nie zawsze znajduje pozytywną reakcję wśród ludzi w najbliższym otoczeniu. Często wynika to z braku świadomości istoty wegetarianizmu, który, nawiasem mówiąc, ma kilka odmian. Tak więc laktoowowegetarianizm to kierunek, w którym z diety wyklucza się tylko mięso, a pozostają jajka, miód i mleko. Lakto-wegetarianie spośród produktów pochodzenia zwierzęcego spożywają tylko mleko i nabiał, podczas gdy owowegetarianie jedzą tylko jajka i oczywiście produkty pochodzenia zwierzęcego. Weganizm to jeszcze bardziej restrykcyjny plan żywieniowy niż wegetarianizm. Reprezentuje rozległą filozofię, która obejmuje nie tylko dietę, ale także inne obszary życia. Produkty pochodzenia zwierzęcego są całkowicie wyłączone z ich diety. Oznacza to, że weganie nie tylko nie spożywają białek zwierzęcych, ale także w życiu codziennym nie używają materiałów uzyskanych w sposób, który mógł wiązać się z cierpieniem zwierząt. Dieta wegańska jest jednak bardzo trudna w utrzymaniu przy stosowaniu przez dłuższy okres.

Jak (zdrowo) przejść na dietę wegańską lub wegetariańską?

Jeżeli chcemy przejść na dietę, która nie obejmuje produktów pochodzenia zwierzęcego, musimy pamiętać o urozmaicaniu swoich posiłków. Zbilansowanie swojej diety jest kluczowe, ponieważ wykluczając pewne produkty, możemy mieć trudności z zapewnieniem organizmowi wszystkich najważniejszych składników odżywczych. Jeśli mimo wszystko chcemy spróbować diety wegetariańskiej lub jeszcze trudniejszej – wegańskiej, możemy skorzystać z opcji, jaką jest catering dietetyczny Gorzów Wielkopolski i dieta pudełkowa.