Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gorzów Wielkopolski

Spożywaj alkohol bezpiecznie, użyj alkomatu!

W naszym życiu ciągle znajdują się okazje aby trochę wypić z przyjaciółmi czy rodziną, niestety czasem może się to wymknąć z pod kontroli. W takim wypadku najlepiej nosić przy sobie sprawny alkomat, którym będziemy mogli szybko i łatwo sprawdzić stężenie alkoholu w wydychanym przez nas bądź inne osoby alkoholu. Nie pozwól nikomu wracać samochodem, najpierw sprawdź trzeźwość. Zanim to zrobisz pamiętaj o kalibracji alkomatu.

Czym jest kalibracja?

Przywracanie pierwotnych wartości urządzeniom jest nam powszechnie znane i bardzo pomocne. Aktualnie nie ma urządzenia które pełniło by większą funkcję bezpieczeństwa niż alkomat. Urządzenia te są bardzo wyczulone nawet na najmniejsze stężenia alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu, niejednokrotnie ratowały życie wielu ludziom. Dlatego jeżeli posiadasz własny alkomat i zawsze nosisz go przy sobie pamiętaj nierozłącznej czynności jaką jest kalibracja alkomatu. Możemy jej dokonać w wielu salonach, w których to specjaliści za pomocą specjalistycznych urządzeń dokonują regulacji czujnika urządzenia za pomocą specjalnego oprogramowania w taki sposób aby odczytywane wartości były zgodne z rzeczywistością. Wyłącznie w takim przypadku jesteśmy odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje wiedząc o swoim stanie trzeźwości. Kalibracja alkomatów przebiega szybko i nie kosztuje zbyt wiele. Co ważne jak zalecają specjaliści w tym fachu powinniśmy przeprowadzać ją przynajmniej raz w roku, a jeżeli używamy alkomatu często warto kalibrację przeprowadzać co trzy miesiące.

Jak chronić alkomat?

Często jesteśmy zapominalscy jeżeli chodzi o przedmioty których używamy od święta. Na nasze nie szczęście urządzenia służące do pomiaru stężenia alkoholu są bardzo podatne na warunki zewnętrzne. Warto więc przestrzegać kilku kwestii związanych z przechowywaniem alkomatu. Po pierwsze musimy unikać ujemnych oraz bardzo wysokich temperatur które mogą przyczynić się do szybkiego zniszczenia czujników znajdujących się wewnątrz urządzenia. Po drugie najlepiej przechowywać je w miejscu z daleka od dostępu dzieci, częsta zabawa takim urządzeniem może je zniszczyć bądź mocno rozkalibrować. Kolejną przyczyną jest nie prawidłowy sposób stosowanie tego urządzenia. Bardzo często dokonujemy pomiaru alkoholu w niedługim czasie po jego spożyciu. Trzeba wiedzieć że w tym momencie wydychamy wielkie wartości stężenia, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie alkomatu.