Co na okno w kuchni? Jak modnie i funkcjonalnie zaaranżować okno w kuchni?

Urządzenie kuchni to dla wielu osób dość trudne zadanie. Wymaga zaadaptowania przestrzeni, która będzie nie tylko stylowa i elegancka, ale także funkcjonalna. Oprócz doboru mebli, sprzętów i akcesoriów, bardzo ważne jest także zadbanie o aranżację kuchennego okna. Skąd czerpać inspiracje? Na jakie rozwiązania warto postawić?

Skąd czerpać pomysły na aranżację kuchni?

W dzisiejszych czasach najwięcej inspiracji czerpiemy z Internetu. Nic w tym dziwnego. Znaleźć można tu wiele klasycznych, jak i innowacyjnych rozwiązań. Jednym z miejsc, w których często szukamy pomocy, są blogi oraz serwisy wnętrzarskie, w których skumulowane są wskazówki oraz inspiracje do każdego wnętrza. Warto także korzystać z serwisów poradnikowych. Projektowanie wnętrz będzie łatwiejsze z ABCporady.pl, gdzie zamieszczono osobny dział ze wskazówkami związanymi z aranżowaniem wszelkiego rodzaju wnętrz. Warto także zwrócić uwagę na popularną aplikację Pinterest, która agreguje inspiracje wizualne oraz grupy i profile w social media, gdzie uzyskać można spersonalizowane porady i wskazówki.

Jak wybrać rolety na okno w kuchni?

Rolety to jedno z częściej stosowanych rozwiązań, które aranżowane jest w wielu różnych pomieszczeniach, także w kuchni. Jakie sprawdzą się najlepiej? W kwestii materiału najbardziej uniwersalnym wyborem będzie poliester. Jest on odporny na podwyższoną wilgotność oraz stosunkowo łatwo usunąć z niego zabrudzenia, o które w czasie gotowania nietrudno, mowa tu chociażby o osiadającym tłuszczu. Warto jednak zaznaczyć, że w średnio nasłonecznionych, dużych, przewiewnych pomieszczeniach można zamontować te bawełniane lub lniane. W kwestii modelu niezwykle popularnymi rozwiązaniami są rolety dzień-noc, jak i rzymskie. Wynika to z faktu, że są nie tylko bardzo funkcjonalne, ale uniwersalne i eleganckie, przez co sprawdzą się do wielu typów wnętrz.

Jakie firanki sprawdzą się w kuchni?

Firany to kolejne z najczęściej często stosownych rozwiązań do kuchennego okna. W związku z niezwykle szerokim wyborem: modeli, materiałów, kolorów oraz wzorów na rynku, wciąż można uznać je za prawdziwy hit – moda na nie nie przeminie szybko. Zazwyczaj stosowne są tu klasyczne rozwiązania sięgające do parapetu lub połowy okna, a także lambrekiny, czyli krótkie firanki wieszane przy karniszach. Oprócz klasycznych rozwiązań, na rynku znaleźć można także zazdrostki, czyli poziome firany, które wieszane są w dolnej części okiennicy. Są szczególnie polecane do małych wnętrz z niewielkimi oknami. W nowoczesnych wnętrzach można także zdecydować się na tzw. panele.

Inne pomysły na zaaranżowanie okna kuchennego

Osoby, które nie chcą zdecydować się na rolety oraz firany do kuchennego okna mają inne wyjścia. Warto rozważyć kwestię żaluzji. Na rynku znaleźć można m.in. modele aluminiowe i drewniane, które mają nie tylko odmienny design, a przez to dopasują się do każdego stylu wnętrza, ale i różne cechy, więc można doskonale dopasować je do swoich potrzeb.

W kuchniach wiele osób decyduje się także na brak jakiejkolwiek ozdoby okna, jak i zastosowanie specjalnych wyklejanek z miękkiej folii PCV, które występują w wielu wariantach zarówno pod kątem szerokości, jak i wzorów.