Soczewki kontaktowe to coraz popularniejsza metoda korekcji wzroku. Do zalet tego rozwiązania należy wysoki komfort oraz fakt, że nie powodują zmian w wyglądzie. Zanim się na nie zdecydujesz, warto sprawdzić, jaki rodzaj soczewek jest dla Ciebie odpowiedni. Będzie w tym pomocny poniższy przewodnik.
Kto zajmuje się doborem soczewek?
Zakup soczewek kontaktowych musi być poprzedzony wizytą u lekarza okulisty lub optometrysty. W trakcie badania specjalista określi m.in.
- wadę refrakcji oka (ilościowo i jakościowo),
- ostrość wzroku,
- średnicę i krzywiznę rogówki,
- stan przedniego odcinka oka.
Badanie jest niezbędne także dla osób, które do tej pory nosiły okulary. Parametry soczewek różnią się bowiem od tych stosowanych w szkłach okularowych. Znaczenie ma w nich nie tylko moc soczewki, ale również krzywizna bazowa oka, średnica soczewki, a także materiał, z jakiego jest wykonana. Konieczne jest także sprawdzenie, czy nie występują żadne przeciwwskazania do noszenia soczewek.
Rodzaj soczewek a wada wzroku
Rodzaj soczewek kontaktowych musi być dobrany do wady wzroku. Co ważne, wiele osób zapomina, że przy ich pomocy można korygować nie tylko podstawowe wady, czyli krótko i dalekowzroczność. Soczewki są stosowane także przy astygmatyzmie i starczowzroczności. Jak to wygląda w praktyce? Oto podstawowa klasyfikacja soczewek, w zależności od rodzaju problemu ze wzrokiem.
Soczewki sferyczne
Soczewki sferyczne są dedykowane prostym wadom refrakcji, czyli krótkowzroczności i dalekowzroczności. Szkła tego typu załamują promienie świetlne wpadające do oka w ten sposób, aby skupiały się na siatkówce. Pod względem kształtu stanowią wycinek kuli, a ich moc jest taka sama na całej powierzchni.
Jak dopasowuje się soczewki sferyczne do rodzaju wady? U krótkowidzów stosuje się szkła rozpraszające obraz (moc minus), z kolei u dalekowidzów skupiające (moc plus). Soczewki są dostępne w różnych wersjach, m.in. jednodniowej, dwutygodniowej lub miesięcznej oraz do noszenia w trybie dziennym bądź całodobowym.
Soczewki toryczne
Astygmatyzm to, obok krótko i dalekowzroczności, jedna z podstawowych wad wzroku. Jej charakterystyczną cechą jest niesymetryczna rogówka, w wyniku której widziany obraz jest niewyraźny oraz rozmazany. Astygmatyzm można korygować przy pomocy soczewek torycznych. Czym wyróżniają się takie szkła? Posiadają różne moce refrakcyjne w dwóch przekrojach (stosownie do posiadanej wady), dzięki czemu pozwalają właściwie załamać obraz, przez co staje się wyraźniejszy.
Soczewki toryczne umożliwiają prawidłowe widzenie osobom z astygmatyzmem. Występują w mocy plus lub minus, dlatego poradzą sobie z jednoczesną korekcją daleko, czy też krótkowzroczności. Do dopasowania soczewek konieczne jest ustalenie trzech parametrów: mocy sferycznej i cylindrycznej oraz osi cylindra.
Soczewki multifokalne (progresywne)
Do korygowania prezbiopii (starczowzroczności) stosuje się soczewki multifokalne. Wada jest skutkiem starzenia się organizmu i może dawać objawy już po 40. roku życia. Starczowzroczności towarzyszy obniżenie zdolności akomodacyjnych oka oraz zaburzenie widzenia bliży (tzw. syndrom długich rąk). Dlatego zmagające się z nią osoby potrzebują innych szkieł do bliży niż do dali. Soczewki multifokalne rozwiązują ten problem, eliminując konieczność kupowania dodatkowych okularów do czytania.
Budowa soczewek progresywnych jest skomplikowana i zaawansowana technologicznie. Muszą one bowiem posiadać zarówno moc do dali, jak i do bliży. Z reguły poszczególne moce są ułożone koncentrycznie w ten sposób, że peryferie odpowiadają za widzenie dalekie, a środkowy obszar służy do bliży. Podczas doboru soczewek niezbędne jest określenie dodatkowych parametrów, takich jak np. addycja (ADD), która oznacza różnicę między mocą do dali i bliży.
Zatroszcz się o swój wzrok i znajdź odpowiednie soczewki
Soczewki kontaktowe to komfortowy sposób na korekcję wzroku, idealny dla osób ceniących wygodę lub prowadzących aktywny tryb życia. Wiesz już, które będą odpowiednie przy Twojej wadzie wzroku? W takim razie pora na badanie okulistyczne. Jeśli cenisz profesjonalizm i nowoczesne metody, dobrym wyborem będzie Vision Express. Skorzystasz tu z fachowej pomocy, a podczas wizyty dowiesz się, jaka metoda korekcji jest najlepsza dla Twojego wzroku. Możesz też od razu zaopatrzyć się w szkła kontaktowe: w salonie (także online) znajdziesz soczewki toryczne, sferyczne i progresywne od znanych producentów. Pamiętaj: Twój wzrok jest bezcenny!