Gorzów świętuje Dzień Pioniera - uczczenie rocznicy polskiej administracji
W sercu miasta, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością, nadchodzi moment, by wspólnie uczcić pamięć tych, którzy zakładali jego fundamenty. Dzień Pioniera, obchodzony 28 marca, to nie tylko okazja do refleksji nad przeszłością, ale także moment na uświadomienie sobie, jak ważne są korzenie i tożsamość naszego miasta.
  1. Złożenie kwiatów pod pomnikiem Pioniera przez przedstawicieli władz i pionierów.
  2. Udział delegacji z Wągrowca, symbolizującej historyczne powiązania.
  3. Spotkanie w Filharmonii z premierą filmu i prezentacją scenek teatralnych o pionierach.
  4. Historia pierwszych osadników i ich wkład w odbudowę miasta po II wojnie światowej.

Wyjątkowość tego dnia podkreśla, jak ważne jest pamiętanie o tych, którzy stanęli na czele odbudowy naszego miasta w trudnych powojennych czasach. 28 marca 1945 roku, grupa odważnych pionierów z Wągrowca, pod przewodnictwem burmistrza Floriana Kroenke, przybyła do miasta, aby rozpocząć nowy rozdział jego historii. Ich determinacja i praca u podstaw kształtowania nowej rzeczywistości pozostają dla nas inspiracją.

Jutrzejsze uroczystości rozpoczną się od hołdu złożonego tym, którzy swoim życiem pisali początki naszej lokalnej wspólnoty. Kwiaty pod pomnikiem Pioniera będą symbolem wdzięczności i pamięci dla tych, którzy z odwagą stawiali czoła wyzwaniom tamtych czasów. W wydarzeniu wezmą udział nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale również goście z Wągrowca, miasta ściśle związanego z naszą historią pionierską.

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie spotkanie w Filharmonii, gdzie zaplanowano premierę filmu „W cieniu zniszczeń - opowieść o Pionierach” oraz prezentację scenek teatralnych „Śladami Pionierów Miasta”. Przedstawienia, przygotowane przez młodzież ze Studia Teatralnego, pozwolą nam zanurzyć się w historię naszego miasta, przypominając o trudach i wyzwaniach, które musieli pokonać jego pierwsi mieszkańcy.

Obchody Dnia Pioniera to nie tylko okazja do wspomnień, ale również przypomnienie o sile wspólnoty i znaczeniu dziedzictwa historycznego. Poprzez pamięć o przeszłości kształtujemy naszą teraźniejszość i przyszłość, czerpiąc inspirację z dokonań tych, którzy przetarli ścieżki nowemu początkowi.


Na podstawie: UM Gorzów Wielkopolski