Gorzów Wlkp.: Oszuści wyłudzili prawie 100 tys. zł. Policja apeluje o czujność
Zagrożenie w naszej społeczności: fala oszustw traci na sile, ale wciąż pozostaje aktywna. Oszuści nie ustają w próbach wyłudzenia znacznych sum pieniędzy od mieszkańców, stosując coraz bardziej wyrafinowane metody. Znajomość ich taktyk jest kluczem do ochrony naszych oszczędności.
  1. Mieszkańcy stracili niemal 100 tysięcy złotych, dając się nabrać na fałszywe historie.
  2. Niektóre ofiary wręcz wyrzuciły gotówkę przez balkon, wierząc w zmyślone zagrożenie.
  3. Policja otrzymuje również zgłoszenia o próbach wyłudzenia kwot nawet do 300 tysięcy złotych.
  4. Przed zbliżającymi się świętami warto przypomnieć starszym członkom rodziny o ryzyku związanym z oszustwami.

Skala oszustw finansowych dokonywanych na mieszkańcach naszego miasta nie przestaje niepokoić. Ostatnio, w wyniku manipulacji, trzy osoby straciły łącznie prawie 100 tysięcy złotych. Przestępcy, wykorzystując zaufanie i naiwność ofiar, opowiadali zmyślone historie o wypadkach spowodowanych przez najbliższych, czy rzekomym zagrożeniu dla oszczędności, które miałyby być bezpieczne jedynie po ich przekazaniu.

W jednym z przypadków, ofiara została przekonana, że jej wnuczka spowodowała wypadek i potrzebuje pieniędzy na pokrycie szkód, co skłoniło ją do przekazania 40 tysięcy złotych. Inna osoba, w obawie przed rzekomym zagrożeniem dla swoich oszczędności, wyrzuciła przez balkon 30 tysięcy złotych. Trzeci przypadek dotyczył kobiety, która uwierzyła w historię o wypadku spowodowanym przez córkę i przekazała 20 tysięcy złotych osobie podającej się za adwokata.

Takie sytuacje są przestrogą dla nas wszystkich i powinny skłonić do rozmowy na temat metod działania oszustów, szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy to mamy więcej okazji do spotkań z rodziną. Jak podkreśla komisarz Grzegorz Jaroszewicz, "Wypadek bliskiej osoby, zagrożone oszczędności, konieczność przelania pieniędzy z konta to tylko nieliczne przykłady metod, o których warto informować zwłaszcza starszych członków naszych rodzin. To właśnie seniorzy są najbardziej narażeni na podobne przestępstwa".

W obliczu rosnącej aktywności oszustów, warto zwrócić szczególną uwagę na ochronę swoich finansów i nie ulegać presji nieznanych osób żądających przekazania pieniędzy. Pamiętajmy, by w przypadkach wątpliwości konsultować się z bliskimi lub bezpośrednio informować organy ścigania.


Opierając się na: KMP w Gorzowie Wielkopolskim