Koparka kryptowalut – co to jest i jak działa?

W kopaniu kryptowalut kluczową rolę odgrywają koparki, dzięki którym można wydobywać różne waluty cyfrowe, takie jak Bitcoin, Ethereum i wiele innych. Ale czym właściwie jest koparka kryptowalut i jak działa? Wyjaśniamy!

Na czym polega kopanie kryptowalut?

Kopanie kryptowalut to proces, który wykorzystuje złożone zagadki matematyczne, aby wytwarzać nowe waluty cyfrowe. Przeprowadzają go górnicy – minerzy, którzy w zamian za swoje wysiłki obliczeniowe są nagradzani nowo wybitymi monetami. Do tego celu stosują specjalne urządzenia, które określane są jako koparki kryptowalut.

Obecnie kopanie kryptowalut jest bardzo popularne, ponieważ pozwala na uzyskanie znacznych zysków. Często prowadzone jest ono jako zielone kopanie Bitcoina, które wykorzystuje ekologiczne metody, aby zredukować koszty i ślad środowiskowy tego procesu.

Jak działa kopanie kryptowalut?

Proces wydobywania kryptowalut może się różnić w zależności danej waluty. Stosowane są dwie główne metody określane jako Proof of Work (PoW) i Proof of Stake (PoS). Co to oznacza?

1. Wydobywanie typu Proof of Work (PoW)

W kryptowalutach opartych na PoW, takich jak Bitcoin, górnicy konkurują ze sobą w rozwiązywaniu zagadek kryptograficznych. Zagadki te wymagają od górników znalezienia określonej wartości skrótu spełniającej określone kryteria.

2. Wydobywanie Proof of Stake (PoS)

W kryptowalutach opartych na PoS, takich jak Ethereum 2.0, minerzy są wybierani do tworzenia nowych bloków i zatwierdzania transakcji na podstawie liczby posiadanych monet, które są skłonni „postawić” jako zabezpieczenie. Wydobywanie PoS wymaga mniejszej mocy obliczeniowej w porównaniu do PoW i jest postrzegane jako bardziej energooszczędne.

Jak wygląda koparka kryptowalut?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, do przeprowadzenia procesu kopania kryptowalut bardzo ważne jest posiadanie koparki. Jak wykopać Bitcoiny oraz inne waluty z wykorzystaniem takiego sprzętu?

Koparki kryptowaluty to specjalny rodzaj komputerów, które wyposażone są w zaawansowane podzespoły pozwalające na prowadzenie szybkich procesów obliczeniowych. Dzięki temu kopanie kryptowalut z ich użyciem jest bardzo efektywne. Takie urządzenia są jednak dość drogie i stosowane tylko przez wybrane osoby.

Kopanie kryptowalut jest też możliwe na zwykłym komputerze za pomocą specjalnego oprogramowania. Wówczas udostępnia się jego moc obliczeniową, by wydobywać waluty. Należy przy tym podkreślić, że najbardziej efektywne jest kopanie Bitcoina i innych walut z użyciem komputerów o mocnych procesorach i układach graficznych.

Warto też wspomnieć, że kopanie kryptowalut jest możliwe na urządzeniach mobilnych, które także udostępniają wtedy swoje moce obliczeniowe do wydobywania walut. Należy jednak pamiętać o tym, że kopanie kryptowalut na telefonie jest procesem mało opłacalnym i może spowodować szybsze zużycie sprzętu przez jego przegrzewanie.

Kopanie kryptowalut jest zatem podstawowym procesem pozwalającym na tworzenie nowej waluty cyfrowej. Stosowane są do tego celu specjalne koparki kryptowalut, które umożliwiają uzyskanie wysokiej efektywności wydobycia.