Coraz więcej firm z Polski decyduje się na zakładanie spółek za granicą, otwierając przed sobą zupełnie nowe możliwości i legalną optymalizację podatków. Kto powinien się na to zdecydować, jak wygląda cały proces i na co zwrócić uwagę przed rejestracją lub zakupem gotowej spółki?
Zagraniczne spółki - w jakich przypadkach się sprawdzą?
Panuje błędne przeświadczenie o tym, że zakładanie spółek za granicą jest procesem skomplikowanym i wiążącym się z bardzo dużym ryzykiem. W rzeczywistości wiele pod tym względem zależy od gruntownego zapoznania się z dostępnymi opcjami oraz korzystania z pomocy ekspertów w tej dziedzinie. Założenie spółki za granicą to propozycja dla przedsiębiorców, którzy poszukują korzystniejszych warunków podatkowych.
Wiele państw oferuje znacznie niższe podatki dla inwestorów i przedsiębiorstw, a przy okazji mniej restrykcyjne prawo. Rejestracja spółki za granicą jest też dobrym pomysłem w przypadku firm, które chcą prowadzić swoją działalność na wielu rynkach zagranicznych, ponieważ dzięki temu wiele operacji przebiega sprawniej, a ryzyko walutowe jest zniwelowane do minimum. Spółka założona w konkretnym kraju może być bardziej dostosowana do kultury i preferencji jego mieszkańców, a więc potencjalnych klientów, a to może przełożyć się na znacznie większy zysk.
Jakie są zalety zakładania spółki za granicą?
Lista zalet zakładania zagranicznych spółek jest dość długa, a otwierają ją wspomniane już wyżej kwestie podatkowe, które w wielu państwach są korzystniejsze dla przedsiębiorców. Ponadto https://ltd-solutions.pl/spolki-zagraniczne/ można założyć w kraju, który jest liderem w konkretnych dziedzinach technologii i oferuje korzystne umowy handlowe czy też dostęp do konkretnych stref ekonomicznych i wykwalifikowanych w danej dziedzinie pracowników.
Jeśli spółka jest zarejestrowana w kraju stabilnym pod względem politycznym i gospodarczym, to ryzyko zmian jest małe. Ponadto właściciele spółki mogą promować swoją markę na arenie międzynarodowej, dywersyfikować przychody, uczestniczyć w międzynarodowych programach wsparcia czy też dostosować swoje usługi lub towary do potrzeb lokalnych konsumentów.
Jak założyć spółkę za granicą?
Przed założeniem spółki za granicą warto przeprowadzić dogłębną analizę rynku i wybrać kraj, który będzie najkorzystniejszy dla planowanej działalności pod względem sytuacji gospodarczej, systemu podatkowego oraz rynku docelowego. Warto skorzystać z pomocy ekspertów w tej dziedzinie, żeby nie wpaść w pułapkę czy też nie utknąć w gąszczu zawiłości prawnych.
Kolejnym krokiem jest rejestracja nazwy spółki i przygotowanie dokumentów założycielskich, a oba procesy mogą przebiegać nieco inaczej w zależności od kraju. Kolejnym krokiem jest założenie konta bankowego w lokalnym banku, zgłoszenia spółki do organów podatkowych i ewentualnie zatrudnienie pracowników. Zamiast przechodzić przez skomplikowaną procedurę zakładania spółki, można kupić gotową spółkę w wybranym kraju, która została założona wcześniej na potrzeby odsprzedaży i ma komplet dokumentów, gotowych do natychmiastowego rozpoczęcia działalności.