Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gorzów Wielkopolski

Gorzów znalazł się na trasie spływu tratwą z Krakowa do Kołobrzegu, który rozpoczął się 18 maja br. i zakończy w ostatnich dniach lipca. W poniedziałek ekspedycja z naszego miasta wypłynęła w stronę Kostrzyna nad Odrą.
 
Rok 2019 został ogłoszony rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej. Z tej okazji 18 maja z Krakowa wyruszył spływ tratwą „Pielgrzym”. Załoga ma zamiar przeprawić się Bugiem, Narwią, Wisłą, Notecią i Odrą do Szczecina, a dalej przez Zalew Szczeciński i Morze Bałtyckie do Kołobrzegu. Ponadto żeglarze świętują 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
 
 
Na trasie spływu tratwy Pielgrzym znalazł się m.in. Gorzów. Tratwa Ligi Morskiej i Rzecznej zacumowała w naszym mieście 14 lipca po południu. Członkowie załogi spotkali się z gorzowianami, opowiadali o swojej podróży i celu, jaki im przyświeca.
 
W poniedziałek, 15 lipca, na kilkadziesiąt minut przed startem w dalszą część spływu, ekipę pożegnał dyrektor gorzowskiego oddziału rejonowego Poczty Polskiej – Michał Kuściński wraz z dyrektor wydziału promocji gorzowskiego magistratu Martą Liberkowską.
 
Obecność dyrektora Kuścińskiego nie jest przypadkowa. Osobiście bowiem przekazał żeglarzom pocztę okolicznościową, której kolportażem zajmują się podczas wyprawy. Natomiast od Miasta członkowie spływu otrzymali gorzowską flagę oraz zestaw upominków na dalszą część podróży.
 
Tratwa „Pielgrzym” ma wielkość 5 na 10 metrów, na jej pokładzie zamocowany jest wojskowy namiot, służący żeglarzom jako schronienie przed deszczem i wiatrem oraz 18-metrowy maszt, na którym powiewają bandery i flagi miejscowości, przez które rejs spływa.
 
 
Trasę pokonuje czteroosobowa załoga, ale członkowie rejsu wymieniają się. Na pokładzie tratwy płyną przedstawiciele różnych środowisk, zawodów i zainteresowań, młodzież i dorośli. Uczestnicy rejsu odwiedzą w sumie wiele polskich miejscowości niosąc przesłanie o ich znaczeniu i naturalnym oraz historyczno-kulturowym, dziedzictwie. Komandorem rejsu jest Wojciech Chodkowski, reprezentant Klubu Żeglarskiego “Spinaker Wyszków”.
 
 
To druga ekipa żeglarzy, która odwiedzała Gorzów w ciągu ostatniego miesiąca. Na początku czerwca do Gorzowa zawinęli kajakarze ze Strzelec Krajeńskich.
 
Więcej zdjęć można oglądać TUTAJ.
 
Marta Liberkowska
 
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Daniel Adamski

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją


1000 Znaków do wykorzystania