Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gorzów Wielkopolski

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Gorzowie wciąż trwa, jednak jego finał zbliża się wielkimi krokami. Na najbliższą niedzielę, 22 września br., zaplanowano oficjalne otwarcie ścieżki rowerowo-pieszejnad Wartą, zrealizowanej w ramach  projektu „Szlak Stolic” z partnerami z Niemiec, ze wsparciem finansowanym Unii Europejskiej. O godzinie 16.00 nową ścieżką po raz pierwszy przejadą rowerzyści, biorący udział w Gorzowskiej Masie Rowerowej.
 
Wśród rowerzystów będą goście: przedstawiciele partnerów projektu z Niemiec, zarządu województwa lubuskiego i gorzowskiego magistratu. To oni oficjalnie otworzą ścieżkę, zapraszając mieszkańców do udziału w pikniku, przygotowanym specjalnie z tej okazji. Będą dmuchane zamki, darmowy poczęstunek i gorzowskie foodtrucki.
Miasto Gorzów Wlkp. wraz z . partnerami niemieckimi w 2017 roku złożyło wniosek na dofinansowanie projektu „Szlak Stolic EV2/R1”. Beneficjentem wiodącym jest - niemiecki Powiat Markisch-Oderland, pozostali partnerzy to:
 
- Miasto Gorzów Wlkp.
- Gmina Hoppegarten
- Gmina Letschin
- Gmina Zechin
- Stowarzyszenie Arbeitsinitiative Letschin e.V.
 
 
W 2018 r. została podpisana umowa na dofinansowanie projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014-2020.
 
Budżet całego projektu wg wniosku opiewa na kwotę:  3 132 631,79 euro. Z czego kwota dofinansowania całego projektu wynosi 2 653 255,50 euro. Kwota dofinansowania dla Miasta Gorzów w wysokości 85 % to 490.810,12 euro.
 
Projekt po stronie polskiej zakładał wykonanie ciągu pieszo - rowerowego wzdłuż rzeki Warty w Gorzowie Wlkp., o długości ok 700  metrów od dawnej ul. Cichońskiego (obecnie ul. Hejmanowskiej) z włączeniem w ul. Teatralną. Inwestycja objęła również zagospodarowanie terenu wzdłuż rzeki Warty i wykonanie trasy rowerowej oraz traktu spacerowego z miejscami odpoczynku oraz parkingiem dla rowerów.
 
Realizacja projektu jest komplementarna z inwestycjami takimi jak: rozbudowa systemu ścieżek rowerowych w mieście, a także projektami dotyczącymi rewitalizacji terenów wzdłuż rzeki Warty - rewitalizacja bulwaru.
 
 
Od poniedziałku, 16 września br. w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, zrealizowaliśmy wspólnie z mieszkańcami kilka projektów. Była miedzy innymi debata „Dostępny Gorzów”,  warsztaty recyklingowe, turniej rowerowy dla najmłodszych mieszkańców miasta i ekologiczny konkurs dla młodzieży. Dziś, tj. w piątek, 20 września sprzątamy miasto w ramach akcji „Sprzątanie Świata”, a w gorzowskim „mechaniku” odbyła się konferencja o koncepcji zrównoważonego transportu w Gorzowie. Jeszcze jutro, 21 września, czeka nas piesza wycieczka szlakiem wzdłuż Kłodawki z klubem turystyki pieszej „Nasza Chata”, a w niedzielę zapraszamy do udziału w Gorzowskiej masie Rowerowej, która swój start ma w parku Górczyńskim, a metę na początku nowej ścieżki wzdłuż Warty. Masa rusza o godzinie 15.00 i liczyć będzie 11 kilometrów.
 
Zapraszamy!
 
 
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Bartłomiej Nowosielski, Daniel Adamski
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją