Cywilizacyjne wyzwania informatyki – to główny temat konferencji naukowej, którą Urząd Miasta zorganizował wspólnie z Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Połączone siły specjalistów dyskutowały o inteligentnych rozwiązaniach dla miast, czyli tzw. Smart Cities.
W pierwszej części spotkania o swojej działalności opowiedziały firmy, które przygotowały rozwiązania dla Gorzowa w ramach projektu pt. „Rozwój elektronicznych usług świadczonych przez Urząd Miasta Gorzowa Wlkp. oraz udostępniania danych publicznych”.
 
Główne zadania projektowe polegały na wdrożeniu Zintegrowanego Systemu Zarządzania Urzędem, Oświatą wraz z e-usługami (m.in. e-dziennik, e-rekrutacja). Chodziło o dostarczenie rozwiązań serwerowych i oprogramowania, urządzeń do bezpiecznej transmisji danych, zestawów komputerowych, urządzeń peryferyjnych, zestawów do podpisu elektronicznego. To także (już wkrótce) rozbudowa Geoportalu miejskiego wraz z uruchomieniem elektronicznej obsługi zgłoszeń prac geodezyjnych, uruchomienie platformy udostępnianie Otwartych Danych oraz punktów HotSpot w lokalizacjach urzędu.
 
Co ciekawe. Gorzowska akademia przy współpracy z firmą z Warszawy realizuje w  naszym mieście projekt pod nazwą Street Light. Dzięki niemu możliwe będzie natychmiastowe wykrywanie awarii ulicznego oświetlenia. Gorzów reprezentuje w nim prodziekan do spraw organizacji i rozwoju Wydziału Technicznego akademii Aleksandra Radomska-Zalas, która podczas konferencji opowiedziała o prowadzonych pracach. System ma być gotowy za rok.
Na zakończenie konferencji do programistów i designerów skierowano zaproszenie do udziału w tzw. hakatonie programistycznym. Tematem I edycji konkursu jest „TRANSPORT W PRZESTRZENI PUBLICZNEJMIASTA GORZOWA WLKP.”
 
Organizatorem Konkursu jest Urząd Miasta Gorzowa przy współpracy z Wydziałem Technicznym Akademii im. Jakuba z Paradyża oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w Serdecznie zapraszamy!
 
 
Jarosław Kozak
Wydział Zarządzania Systemami Informatycznymi
 
Ewa Iwańska
Wydział Promocji i Informacji
 
fot. Łukasz Kulczyński

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją