Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gorzów Wielkopolski

 Jak wybrać odpowiedni klimatyzator domowy

Na rynku obecnie znajdziemy wiele rodzajów urządzeń chłodniczych, która różnią się funkcjonalnością oraz ceną. Niektóre modele możemy również wykorzystać do ogrzewania pomieszczenia w chłodniejsze dni. Poniżej dowiesz się, jak wybrać odpowiedni sprzęt dla Ciebie.

Oczywiste jest to, że moc potrzebna do schłodzenia pomieszczenia w lato przewyższa tą, którą potrzebujemy do ogrzewania w sezonie zimowym. Jeżeli chcemy określić jaką moc faktycznie potrzebujemy, warto uwzględnić takie czynniki zewnętrzne jak orientacja względem stron świata, wielkość, rodzaj oszklenia i izolacji cieplnej ścian. Czynniki wewnętrzne takie jak moc urządzeń wytwarzających ciepło, liczba osób przebywających w pomieszczeniu czy akumulacja cieplna przegród jest również bardzo istotna. Zapotrzebowanie na moc chłodniczą jesteśmy w stanie zmniejszyć poprzez zainstalowanie chociażby osłon przeciwsłonecznych (czyli markiz albo rolet). Takie zastosowanie sprawdzi się idealnie w oknach o dużej powierzchni.

Na co zwrócić uwagę?

Dobór naszego urządzenia powinien być zależny od wielkości naszego pomieszczenia. Niektóre urządzenia pozwalają zarówno na chłodzenie, jak i ogrzewanie oraz osuszanie pomieszczenia. Pierwszym parametrem decydującym o zakupie pomieszczenia będzie moc chłodnicza, która jest podawana przez producenta jako moc obliczeniowa. Wydajność urządzenia jednak może się zmieniać ze względu na różnicę temperatury wewnątrz pomieszczenia oraz na zewnątrz.

Producenci często podają do jakiego wnętrza przystosowane jest dane urządzenie. Powinniśmy również zwracać uwagę na efektywność pracy takich klimatyzatorów. Określane są one klasą energetyczną. Etykieta jest bardzo podobna do tych na pralkach czy lodówkach. Dokładniejsze dane znajdziemy przy wskaźnikach SEER i SCOP. Są to sezonowe wskaźniki efektywności pracy klimatyzatorów.

Również bardzo ważną cechą urządzeń klimatyzacyjnych jest rodzaj sprężarki. Starsze modele były wyposażone w sprężarki o stałej wydajności, które trzeba było włączać i wyłączać, aby odpowiednio dostosować temperaturę. Dzisiaj jednak instalowany jest w nich napęd inwertorowy, który pozwala na szybką i płynną zmianę mocny w zależności od naszych potrzeb. W ten sposób zyskujemy stabilność nastawionej temperatury.

Kompaktowe klimatyzatory

Są to najczęściej urządzenia przenośne, które służą do krótkotrwałego schładzania pomieszczeń. Ich efektywność jest niewielka i często nie starcza do schłodzenia całego pomieszczenia. Jeżeli decydujemy się na taki rodzaj urządzenia, powinniśmy wybrać klimatyzator przenośny wyposażony w dwururowy obieg powietrza schładzającego skraplacz. Klimatyzatory okienne natomiast są całkiem efektywne, jednak wymagają od nas przebudowy okna lub wykucia otworu w ścianie naszego pomieszczenia. Więcej znajdziesz na https://klima-poznan.pl/

Istotną wadą takich urządzeń jest wysoki poziom wytwarzanego przez nich hałasu. Co prawda nowsze urządzenia radzą sobie z tą kwestią lepiej, jednak nadal są one daleko w tyle jeżeli chodzi o klimatyzatory stacjonarne. Urządzenia przenośne są jednak świetnym rozwiązaniem, jeśli w naszym mieszkaniu nie możemy zamontować stałego urządzenia. Jest to najczęściej spowodowane tym, że w bloku musimy otrzymać pozwolenie na montaż klimatyzatora. W wynajmowanych mieszkaniach również może być problem z montażem urządzenia. Dlatego przenośny klimatyzator do niewielkich pomieszczeń może naprawdę nieźle się sprawdzić.