W związku z trwającym okresem jesienno-zimowym, a także zbliżającym się czasem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia gorzowscy Policjanci oraz Straż Pożarna odwiedza mieszkańców miasta Gorzowa Wlkp. przypominając podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa oraz właściwego dbania o swój dom lub mieszkanie.

Policjanci Wydziału Prewencji KMP w Gorzowie Wlkp. oraz funkcjonariusz z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. odwiedzili mieszkańców bloków na Osiedlu Dolinki w Gorzowie Wlkp. Na miejscu rozdawali ulotki z informacjami o właściwym zabezpieczeniu własnego mienia przed kradzieżą oraz uczulali na zagrożenie tlenkiem węgla potocznie zwanym czadem. Dodatkowo funkcjonariusz ze Straży Pożarnej sprawdzał czy zamontowane w mieszkaniach termy nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia. Pamiętajmy, że tlenek węgla jest bardzo trujący, a człowiek nie jest w stanie go wyczuć czy zauważyć - jest bezwonny i bezbarwny. Potencjalnym źródłem „czadu” są m. in. gazowe podgrzewaczy wody. Zimą podczas intensywnego ogrzewania mieszkań warto wyposażyć się w urządzenia alarmujące i sprawdzić, czy jesteśmy
w naszych mieszkaniach bezpieczni.

Policjanci podczas swoich działań przekazywali także bezcenne informację na temat zabezpieczenia swojego domu czy mieszkania przed włamaniami i kradzieżami. Oprócz mieszkań, które są najczęstszym obiektem zainteresowania złodziei, warto również zadbać o piwnice, garaże i podwórka. Każdy powinien byś świadomy zagrożenia oraz wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć swój dobytek. Włamywacze nawet pod chwilową nieobecność domowników, potrafią dostać się do mieszkania. Tego typu przestępstwa często nie są dokonywane przypadkowo. Ich sprawcy przygotowują się do nich obserwując mieszkanie, zbierając informacje o jego zabezpieczeniu oraz przyzwyczajeniach  domowników i ich trybie życia.

Pamiętajmy o wzajemenj pomocy i sąsiedzkiej solidarności. Wyjeżdząjąc nawet na kilka dni poprośmy sąsiadów o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie. Informujmy też Policję o podejrzanych osobach znajdujących się bez konkretnego celu w pobliżu naszych domów i osiedli, o pojazdach, które nie należą do mieszkańców, a parkują w nietypowych miejscach lub wolno przejeżdżają obok posesji.


 

Opracował

asp. Agata Kądziołka

Wydział Prewencji

KMP w Gorzowie Wlkp.

  • Funkcjonariusz Policji i Straży Pożarnej w bloku podczas akcji Bezpieczny Dom i Mieszkanie
  • Funkcjonariusz Policji i Straży Pożarnej rozmawiają z jednym z mieszkańców na temat odpowiedniego zabezpieczenia mieszkania w okresie jesienno- zimowym.
  • Funkcjonariusz Straży Pożarnej dokonuje pomiaru czujnikiem tlenku węgla w jednym z gorzowskich mieszkań.
  • Funkcjonariusz Policji i Straży Pożarnej rozmawiają z jednym z mieszkańców na temat odpowiedniego zabezpieczenia mieszkania w okresie jesienno- zimowym.
  • Funkcjonariusz w trakcie akcji Bezpieczny Dom i Mieszkanie
  • Funkcjonariusz Straży Pożarnej dokonuje pomiaru czujnikiem tlenku węgla na korytarzu w jednym z gorzowskich bloków
  • Broszurki informacyjne nt. odpowiedniego zabezpieczenia mieszkania przed włamaniami i kradzieżami
  • Funkcjonariusz Policji i Straży Pożarnej rozmawiają jedną z mieszkanek Gorzowa Wlkp. na temat odpowiedniego zabezpieczenia mieszkania w okresie jesienno- zimowym.
  • Funkcjonariusz Policji i Straży Pożarnej rozmawiają jedną z mieszkanek Gorzowa Wlkp. na temat odpowiedniego zabezpieczenia mieszkania w okresie jesienno- zimowym.