Master bedroom, czyli urządzamy pokój sypialno-kąpielowy

Czy można połączyć sypialnię, łazienkę i garderobę? Jak się okazuje - tak! Na takie zapotrzebowanie odpowiada master bedroom. Jeśli chcemy stworzyć tak funkcjonalne pomieszczenie, powinniśmy zapoznać się z najważniejszymi zasadami tego typu aranżacji.

Master bedroom - ile miejsca potrzeba?

W standardowo urządzonym mieszkaniu wszystkie pomieszczenia są osobno - także sypialnia, łazienka i garderoba. Jest to do pewnego stopnia rozwiązanie optymalne, lecz przeważnie wynika z tego, iż nie da się inaczej rozplanować pomieszczeń. Najczęściej jesteśmy ograniczeni przez metraż.

Z drugiej strony, nie trzeba mieć do dyspozycji pałacu, żeby pokusić się o stworzenie master bedroom. Wystarczy około 20-30 mkw, żeby móc połączyć te trzy pomieszczenia w jedno. Jeśli jesteśmy na etapie poszukiwania nieruchomości, na przykład interesują nas nowe mieszkania w Strzelcach Krajeńskich, skupmy się na takich lokalach, w którym tego rodzaju układ aranżacyjny się sprawdzi.

Master bedroom - jakie korzyści zapewnia?

Połączenie trzech pomieszczeń - sypialni, łazienki i garderoby zapewnia komfort oraz niezależność, zwłaszcza podczas korzystania z porannej toalety. Sfery są ze sobą nierozerwalnie związane - to gwarantuje ogromną wygodę i oszczędność czasu.

W strefie sypialnej musimy oczywiście zmieścić wygodne łóżko, najlepiej dwuosobowe, którego minimalny wymiar to 160 cm. Po obu jego stronach trzeba zapewnić dostęp - wystarczy około 70 cm z każdej strony. Nie zapominajmy też o przydatnych meblach, jak stoliki nocne, komoda czy toaletka. Jak garderoba to oczywiście duża i pojemna szafa wnękowa. Powinna mieć dobrze przemyślany rozkład, w której jest miejsce na ubrania wiszące (jak płaszcze, kurtki, koszule itp.) oraz na pozostałą odzież. Jaki powinna mieć rozmiar? Jeśli chodzi o przestrzeń na ubrania wiszące, to wystarczy głębokość 60-70 cm. W przypadku pozostałych półek lepiej jak jest mniej, około 40-45 cm. W łazience możemy zdecydować się na wybór kabiny prysznicowej bądź wanny. A wszystko to zależy od metrażu, jakim dysponujemy. Jeśli nie mamy za dużo miejsca, sprawdźmy, czy nasza przestrzeń spełnia absolutne minimum - to około 3 mkw. na łazienkę, w której będzie prysznic. Jeśli mamy więcej miejsca do dyspozycji, możemy pomyśleć o wannie, która gwarantuje relaks podczas kąpieli.

Master bedroom to marzenie wielu osób i jak się okazuje - wcale nie musi pozostać w sferze niezrealizowanych planów. Nie musimy mieszkać w pałacu, by sobie na to pozwolić. Najważniejsze to obliczyć czy wszystko się zmieści, a jeśli tak - nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć pomieszczenie 3 w 1.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl