MCK ogłasza wyniki XLII Konfrontacji Fotograficznych 2024
Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie artystyczne! Już 10 maja odbędzie się otwarcie XLII Konfrontacji Fotograficznych oraz wystawy "Fotografie z fototeki PFSF archiwum GTF cz. II". Przedstawiamy wyniki tegorocznych obrad jury oraz szczegóły nadchodzących wystaw.
  1. Wyniki XLII Konfrontacji Fotograficznych – jury oceniło 666 zdjęć od 82 autorów.
  2. Nagrody główne – pierwsze miejsce zdobyła Marzena Kolarz, drugie Jacek Boczar, trzecie Kedo Olszewski.
  3. Wyróżnienia – Joanna Borowiec i Kamila Kowalska otrzymały wyróżnienia za swoje prace.
  4. Otwarcie wystaw – 10 maja, początek o godzinie 16:30 w Małej Galerii GTF-MCK.

Podczas tegorocznych Konfrontacji Fotograficznych, które odbyły się 11 kwietnia, jury w składzie: prof. UAM dr hab. Maciej Szymanowicz, dr Sławomir Tobis, Marcin Andrzejewski, Ryszard Dąbrowski i Marian Łazarski, miało nie lada zadanie. Przeanalizowali oni 183 zestawy fotografii, wybierając 46 najciekawszych, które będą prezentowane na wystawie.

Wśród wyróżnionych artystów znalazła się Marzena Kolarz z Krakowa, której zestaw zdjęć "Hybrydy" przyniósł jej pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 5000 PLN. Drugie miejsce i 4000 PLN przypadło Jackowi Boczarowi z Tych za zestaw "Zielnik czasu zarazy", a trzecie miejsce i 3000 PLN zdobył Kedo Olszewski ze Szczecina za zestaw "Błyskotki".

Dodatkowe wyróżnienia otrzymali Joanna Borowiec z Bojana oraz Kamila Kowalska z Rydułtów, które swoimi pracami zwróciły uwagę jury i publiczności. Joanna za zestaw "Sny niedokończone" otrzymała 2000 PLN, a Kamila została uhonorowana dyplomem honorowym Rady Artystycznej ZPAF za zestaw "Martwa natura".

Obie wystawy, które zostaną otwarte 10 maja, to doskonała okazja, aby zobaczyć na własne oczy, jak różnorodne i pełne emocji mogą być współczesne prace fotograficzne. Wstęp na obie wystawy jest wolny, co stanowi świetną okazję do zaznajomienia się z najnowszymi trendami w fotografii artystycznej.

XLII Konfrontacje Fotograficzne to wydarzenie, które pozwala nie tylko celebrować osiągnięcia indywidualnych twórców, ale również podkreśla znaczenie fotografii w kulturze współczesnej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do uczestnictwa w tych wyjątkowych wydarzeniach, które z pewnością zostaną w pamięci na długo.


Na podst. MCK