Minister nauki odwiedził AJP w Gorzowie
W piątek 24 kwietnia Akademię im. Jakuba z Paradyża odwiedził minister nauki Dariusz Wieczorek, by omówić wsparcie po niedawnym pożarze. Wizyta miała na celu ustalenie kroków w zakresie odbudowy zniszczonych budynków oraz przyszłego rozwoju uczelni.
  1. Wizyta ministra nauki w AJP w Gorzowie.
  2. Omówienie pomocy po pożarze.
  3. Plany odbudowy i rozwoju uczelni.
  4. Współpraca z lokalnymi władzami i firmami ubezpieczeniowymi.

Minister Dariusz Wieczorek spotkał się z władzami uczelni, w tym rektor prof. dr hab. Elżbietą Skorupską-Raczyńską, prorektorem ds. kształcenia prof. AJP dr. hab. Przemysławem Słowińskim oraz kanclerzem Romanem Gawroniakiem. W spotkaniu uczestniczył także prezydent miasta Jacek Wójcicki. Głównym tematem rozmów było wsparcie uczelni po pożarze, który miał miejsce 12 kwietnia.

Podczas briefingu prasowego rektor uczelni, prof. Skorupska-Raczyńska, mówiła o stratach spowodowanych pożarem oraz nadziejach na przyszłość. "Liczymy na pomoc w zabezpieczeniu budynków przy ul. Teatralnej, odbudowie zabytku oraz budowie nowego obiektu przy ul. Chopina 52" – podkreśliła rektor.

Minister Wieczorek zapewnił o swoim zaangażowaniu w sprawę. "Odbudowa, o ile będzie możliwa, potrwa kilka lat, bo są to budynki wpisane do rejestru zabytków i to może być dużym problemem. W tej chwili uzgodniliśmy kwestie dotyczące bieżącego zabezpieczenia i w tej sprawie będę rozmawiał z wojewodą, jak pomóc uczelni" – powiedział minister.

Minister wyraził nadzieję na wsparcie ze strony firm ubezpieczeniowych oraz na szybką budowę nowego budynku dla AJP. "Pomimo tego, co się wydarzyło, jestem spokojny o przyszłość Akademii. Mam nadzieję, że to wszystko się dobrze skończy i za parę lat będziemy mogli powiedzieć, że z tego nieszczęścia stało się jednak szczęście i możemy funkcjonować dalej. Uczelnia może liczyć na wsparcie ministerstwa nauki" – dodał Wieczorek.

Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki podziękował ministrowi za jego obecność i wsparcie. "Dzisiaj wiemy, że koszty odbudowy budynków i budowy nowego obiektu jeszcze nie są znane. Teraz jest dla nas kluczowe, żeby określić założenia, zarówno do budowy nowego obiektu, ale też rekonstrukcji obiektów zabytkowych" – powiedział prezydent Wójcicki.

Prezydent podkreślił również, że miasto deklaruje wsparcie w pozyskaniu środków zewnętrznych oraz organizowaniu funduszy na wkład własny. "To pozwala na wytyczenie pewnej drogi do odbudowy, do rozwoju naszej uczelni" – dodał.


Na podst. UM Gorzów Wielkopolski