Hołd dla najodważniejszych w Gorzowie Wielkopolskim
W 76. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego, mieszkańcy i władze miasta oddali hołd bohaterowi pod jego pomnikiem. Uroczystości odbyły się na skwerze przy ul. Jagielły, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.
  1. Uroczystości odbyły się pod pomnikiem Witolda Pileckiego.
  2. Władze miasta reprezentował sekretarz Bartosz Kmita.
  3. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
  4. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego i awansowany do stopnia pułkownika.

Witold Pilecki, uznawany za jednego z najodważniejszych ludzi II wojny światowej, został upamiętniony w 76. rocznicę swojej śmierci. Mieszkańcy oraz władze miasta zgromadzili się pod jego pomnikiem, aby oddać hołd temu wyjątkowemu bohaterowi. Sekretarz miasta, Bartosz Kmita, reprezentował władze miasta podczas uroczystości.

Podczas ceremonii delegacje złożyły kwiaty, a na znak pamięci zapłonęły znicze. Pomnik rotmistrza Pileckiego znajduje się na skwerze przy ul. Jagielły, gdzie odbyły się uroczystości. Na tablicy pamiątkowej widnieje napis: "Był dobrowolnym więźniem Auschwitz, uczestnikiem wojny z bolszewikami, żołnierzem walczącym z okupacją niemiecką i sowiecką, zamordowany przez komunistów, uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi II wojny światowej".

Witold Pilecki pośmiertnie został uhonorowany Orderem Orła Białego w 2006 roku, a w 2013 roku awansowany do stopnia pułkownika. Jego życie i działalność są symbolem odwagi i poświęcenia dla ojczyzny. Jego postać przypomina nam, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach, którzy walczyli za wolność i niepodległość.

Wydarzenie to jest nie tylko okazją do oddania hołdu, ale również do refleksji nad historią i wartościami, które reprezentował Witold Pilecki. Jego życie jest inspiracją dla wielu pokoleń, a pamięć o nim wciąż jest żywa w sercach mieszkańców.


Wg inf z: UM Gorzów Wielkopolski