Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gorzów Wielkopolski

Poznaj łowiectwo podwodne i zacznij swoją przygodę ze sportem

Jeżeli interesujesz się łowiectwem, to jest szansa, że natknąłeś się na pojęcie łowiectwa podwodnego. Przyznanie, że zajmujesz się wędkarstwem dla sportu może być odebrane ze śmiechem (choć nie powinno), za to łowienie połączone z nurkowaniem to czynność, w której spalasz aż 800 kalorii na godzinę! W dodatku ćwiczysz sprawność fizyczną oraz samokontrolę, a czekanie na rybę możesz czasem porównać do medytacji. To także wspaniała ucieczka od trosk i wielka radość z każdego nowego łupu. Dzięki temu artykułowi poznasz świat łowiectwa podwodnego, dowiesz się jak zacząć uprawiać sport amatorsko oraz jakich sprzętów do tego potrzebujesz.

Czym w ogóle jest łowiectwo podwodne? 

Łowienie ryb za pomocą zaostrzonych kijów było jednym z najstarszych sposobów zdobywania pożywienia, który naszym przodkom pozwolił przetrwać w dalekiej przeszłości. Wynalezienie kuszy zaś pozwoliło na łowienie na większych głębokościach. W pierwszej połowie XX wieku zostały one ulepszone, a wraz z nimi powstały coraz sprawniejsze sprzęty do nurkowania. Pozwoliło to na rozwinięcie się różnych sportów podwodnych. Istnieją kusze zasilane sprężonym gazem albo elastycznymi linami, a także wiele innych rodzajów sprzętu do polowania. Łowiectwo podwodne można uprawiać podczas nurkowania swobodnego, nurkowania z akwalungiem, snorkelingu - i jest to świetna zabawa! Dzięki wprowadzeniu nowej ustawy o Rybactwie Śródlądowym w 1985 roku sport ten stał się legalny w Polsce, a z biegiem lat staje się coraz bardziej popularną dyscypliną sportową. Kluby nurkowe organizują coroczne lokalne, krajowe i międzynarodowe zawody w łowiectwie podwodnym, w których swoje umiejętności mogą sprawdzić wszyscy fani tego sportu. Warto jednak zaznaczyć, że w naszym kraju można łowić ryby tylko na wstrzymanym oddechu. Wejście do wody z bronią jest odpowiedzialnym zajęciem, a każdy uprawiający tę dyscyplinę liczy się również z konsekwencjami. Istnieją specjalne zasady ograniczające połów ryb, dlatego bierze się pod uwagę zarybienie akwenu wodnego oraz zachowanie równowagi w środowisku wodnym, które jest bardzo istotne. Sportowcy stosują rozmaite taktyki na złapanie zdobyczy. Celami podwodnych myśliwych mogą być rekiny i barakudy żyjące w słonej wodzie oraz inne gatunki, takie jak karp w wodach słodkich. 

Jakich sprzętów sport wymaga?

Kusza łowiecka do nurkowania jest najważniejszym elementem potrzebnym do uprawiania sportu. Jej wybór powinien być uzależniony od zaostrzeń prawnych obowiązujących w danym kraju. Powinna być odpowiedniej długości i uzależniona jest to od rodzaju łowionych ryb oraz miejsca połowu. Dobra kusza powinna być wygodna i zapewniać komfort podczas pływania. Ważny jest też kształt strzały i rodzaj grotu, a także sprzęt dostosowany do wody, w której będziesz nurkować i odporność sprzętu na korozję. Maska do łowiectwa podwodnego powinna zapewnić jak najwyższy poziom widzenia, aby nie zakłócać polowania i być odporna na zarysowania. Sport wymaga też zakupu specjalnej fajki, którą trzyma się w ustach, a także płetw dodających szybkości i niezbędnego skafandra, który czasem pokryty jest kamuflażem, abyś był niewidoczny. Dodatkowe elementy to groty, strzały i harpuny, a także rozmaite akcesoria - zakupisz je w dobrym sklepie sportowym.

Od czego warto zacząć uprawiając sport amatorsko?

Jeśli już masz najważniejszy sprzęt to niebawem będziesz mógł przystąpić do pierwszych treningów. Wcześniej jednak poznaj całą teorię, aby wiedzieć, co robić kiedy już znajdziesz się w wodzie. W internecie istnieje dużo filmików instruktażowych i pomocy, z których możesz w tym celu skorzystać. Koniecznie zapisz się także na kurs, dzięki któremu zdasz egzamin i otrzymasz niezbędną kartę łowiectwa podwodnego wymaganą do uprawiania tego sportu i rozpoczniesz swoją przygodę. Chociaż wymagające fizycznie, zajęcie to jest niesamowicie ekscytujące i uzależniające. Nie tylko osobiście doświadczasz niesamowitego życia morskiego, ale także masz niesamowite poczucie spełnienia, przynosząc złowioną przez siebie smaczną rybę na obiad. Zaczynaj swoją praktykę powoli i od łatwych rzeczy. Będą takie chwile, że poczujesz się wyczerpany, ale kiedy uda Ci się złapać pierwszą rybę szybko opuści Cię zwątpienie. Zobaczysz, że niebawem zrobisz duże postępy, a nurkowanie i polowanie staną się ważnym hobby w Twoim życiu. Coraz większe okazy i zapuszczanie się na coraz większą głębokość będą świetną motywacją do osiągnięcia sukcesu.

Jakiego sprzętu pół profesjonaliści (i profesjonaliści) używają z asortymentu Decathlon?

Kusza podwodna

Kusza podwodna została zaprojektowana przez pasjonatów nurkowania specjalnie dla początkujących amatorów tego sportu. Posiada ergonomiczny zaczep do zamocowania linki i miękką stopkę ładowania. Dobrej jakości sprzęt będzie Ci służyć przez lata.

Kurtka do kombinezonu do łowiectwa podwodnego z kamuflażem

Dyskretna kurtka z kamuflażem sprawi, że pod wodą będziesz niemalże niewidoczny. Jest wykonana z neoprenu, dzięki czemu zapewnia izolację termiczną. To komfortowe ubranie, a anatomiczny krój zapewnia wygodę ruchów.

Łowiectwo podwodne to wyjątkowa pasja dla każdego

Łowiectwo podwodne jest dobre dla Twojej kondycji i zdrowia psychicznego. Sprzyja odchudzaniu i wzmacnia Twoje mięśnie, a także pomaga pokonać lęk i daje niesamowitą satysfakcję. Sport ćwiczy Twoją cierpliwość i koordynację ruchową, a także daje szansę na mniejsze i większe zwycięstwa. Złowić samemu pożywienie i położyć swoją zdobycz na stole jest zupełnie inaczej niż kupić owoce morza w sklepie, sam się o tym przekonasz. Dodatkowo ryby mają w sobie kwasy omega-3, które są zdrowe dla Twojego serca. A to tylko kilka z wielu zalet tej dyscypliny!