Niezastąpiony odkurzacz

Bez jakiego sprzętu nie wyobrażasz sobie codziennego życia? Bez pralki, lodówki, zmywarki, a może… odkurzacza? Mimo wielu innowacji w zakresie sprzętów AGD, tradycyjny odkurzacz w dalszym ciągu zaliczany jest do najbardziej przydatnych elementów wyposażenia domu. Bez niego sprzątanie nie będzie ani szybkie ani dokładnie, a stanie się prawdziwą udręką. Jesteś alergikiem? Dobry, skuteczny odkurzacz z wysokoefektywnymi filtrami powietrza to ratunek na wiele czynników, które mogłyby Ci utrudnić życie.

Ranking odkurzaczy

Co roku na rynek wchodzą coraz to bardziej innowacyjne modele odkurzaczy. Mamy już sprzęty bezworkowe, bezprzewodowe, automatyczne i nawet wodne. Aby zyskać dobre rozeznanie jaki model jest najbardziej użyteczny, można się wesprzeć poleceniami innych użytkowników lub sprawdzić ranking-odkurzacz.pl. Proste zestawienie może być punktem wyjścia lub czynnikiem potwierdzającym dobry wybór. Jeżeli jednak wolisz samodzielnie zgłębić się w meandry funkcjonalności i sposobów działania poszczególnych modeli, poniżej przedstawiamy najważniejsze obszary, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Najważniejsze funkcje w odkurzaczu:

- Sposób zbierania śmieci: Dostępne mamy modele workowe, bezworkowe i wodne. Jeżeli nie chcesz mieć absolutnie kontaktu z zebranymi zanieczyszczeniami, wybierz opcję workową. Jeżeli nie masz problemu z przesypywaniem śmieci ze zbiornika do kosza, wybierz opcję bezworkową, aby uniknąć cyklicznego zakupu nowych worków. Z kolei odkurzacz wodny umożliwia również pranie kanap i ich tapicerki. Daje także gwarancję zatrzymywania kurzu i innych drobinek z powietrza.
- Filtracja powietrza: Filtracja to proces usuwania zanieczyszczeń z powietrza. Odkurzacze wyposażone są w różne rodzaje filtrów, takie jak filtry wstępne, HEPA (High Efficiency Particulate Air), EPA i węglowe filtry, które pomagają zatrzymać drobne cząstki kurzu, pyłków i innych zanieczyszczeń. Najwyższe i uważane za najbardziej skuteczne to filtry od EPA 10 i EPA 11, aż po HEPA 12, 13 i 14.
- Regulacja siły ssania: Niektóre odkurzacze posiadają funkcję regulacji siły ssania, co pozwala na dostosowanie siły ssania do rodzaju powierzchni, na której pracuje odkurzacz. Dzięki temu można uniknąć uszkodzenia delikatnych powierzchni, takich jak dywany czy miękkie meble.

Oprócz podstawowych cech, istotne bywają również dołączone akcesoria, takie jak szczotki, dysze i rury przedłużające, które pomagają w oczyszczaniu różnych powierzchni, takich jak podłogi, dywany, meble i zaciemnione zakamarki. Dzięki nim odkurzanie jest jeszcze bardziej wydajne.