Miary – czyli jak poznać interesujące nas wymiary?

Każdy z nas chcąc poznać wymiary konkretnej rzeczy, czy też dokonać innego pomiaru, w pierwszej kolejności sięgnie po narzędzie do mierzenia. Powinny być one jak najbardziej precyzyjne, gdyż to dzięki nim podczas etapu poznawania wymiarów podejmuje się kluczowe decyzje. Ich niedokładność może zaważyć na efekcie końcowym. Jakie zatem narzędzie ręczne wybrać, aby wykonać pomiary? Zdecydowanie warto sięgnąć po miarę. Niezależnie czy będzie to miara składana, zwijana czy też innego rodzaju suwmiarka lub taśma.

Jakie są rodzaje miar?

Miarki to narzędzia ręczne, które znajdują się w każdym warsztacie zarówno tym przydomowym, jak i tym profesjonalnym. Dzięki nim możemy wykonać dokładne pomiary odległości, wymierzyć coś, jak i poznać wymiary danego przedmiotu. Obecnie na rynku mamy kilka modeli, które powinny znaleźć się w naszym garażu. Wśród nich znajdziemy:

  • Miara zwijana – miara jest Joe wielkich rozmiarów, tzw. kieszonkowa, produkowana najczęściej z cienkiej blaszki o bardzo dużej giętkości. Schowana w plastikowej obudowie, podczas użytkowania jest rozwijana na zewnątrz. Ich długość to najczęściej od 3 do 20 metrów.
  • Miara składana – zbudowana z kilku, połączonych ze sobą odcinków drewna lub tworzywa. Występować mogą w różnych klasach tolerancji.
  • Taśma miernicza – wykonana z tkaniny szklanej lub metalu, który pokryty jest nylonem. Są one znacznie dłuższe od swoich poprzedników. Nawija się ją za pomocą korbki. Ich długość wynosi od 10 do 50 metrów.
  • Suwmiarka – zbudowana jest z prowadnicy i suwaka oraz elementów pomiarowych.

Szeroka oferta miar dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/miary-laty-poziomice

Miary – jakie jest ich zastosowanie?

Znając już wszystkie rodzaje miar, jakie mogą znaleźć się wśród naszych narzędzi ręcznych, warto również wiedzieć, do czego służy konkretny model. Niestety nie każda miara nadaje się do pobrania wszystkich potrzebnych nam wymiarów. Poznajmy zatem zastosowanie każdej z nich.

Miara zwijana – dzięki swoim rozmiarom bez problemu możemy zabrać ją wszędzie. Dlatego też zawsze mamy ją pod ręką. Miara zwijana pozwala nam na skuteczny pomiar zakrzywionych i okrągłych elementów. Dzięki temu, że ich długość wynosi aż 20 metrów, bez problemu zmierzymy większe elementy.

Miara składana – w związku z tym, że wykonana jest z kilku odcinków drewna, połączonych ze sobą końcówkami, w łatwy sposób zmierzymy nią proste i zgięte odcinki.

Taśma miernicza – służą przede wszystkim do wyznaczenia długości danych obiektów, a także do odległości znajdujących się między poszczególnymi elementami. Dzięki temu, że ich długość może wynieść nawet 50 metrów, bez problemu uzyskamy nawet te dłuższe pomiary.

Suwmiarka – wykorzystywana jest do pomiarów zarówno wymiarów zewnętrznych, jak i wewnętrznych danych przedmiotów. Dodatkowo możemy zmierzyć ich głębokość z dokładnością nawet do setnych części milimetra.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru miary?

Miara przyda się każdemu z nas, bez względu na to, jak często będziemy z niej korzystać. Ich wybór na rynku jest ogromny. Do najpopularniejszych modeli zaliczyć możemy zdecydowanie miary zwijane. Na co jednak zwrócić uwagę podczas zakupu miary? Czy każda miara jest taka sama?

Wybierając miarę, warto w pierwszej kolejności sprawdzić jej długość oraz wyprofilowanie. W ten sposób dowiemy się, jak długie odległości będziemy w stanie dzięki niej zmierzyć. Warto również sprawdzić na opinie producenta oraz jakość wykonania, jeśli nie chcemy wymieniać miary dość szybko.