W dniu 10 maja /piątek/ uczniowie Zespołu Kształcenia Specjalnego nr 1 w Gorzowie Wlkp. oraz zaproszeni goście, w tym policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. wzięli udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. "Przerwa na czytanie". Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży a także integracja środowiska lokalnego. Honorowy patronat nad akcją objęła Fundacja „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa oraz Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki.

Tegoroczna, czwarta edycja ogólnopolskiej akcji Przerwa na czytanie trwa od 8 do 15 maja. Skierowana jest do szkół i placówek oświatowych w całej Polsce takich jak szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, ośrodki szkolno-wychowawcze itp. Udział w biciu rekordu bierze cała społeczność tj. wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji oraz zaproszeni rodzice i inne osoby. Dyrektor i nauczyciele Zespołu Kształcenia Specjalnego nr 1 w Gorzowie Wlkp. stworzyli dla swoich przedszkolaków i uczniów tzw. Strefę czytania, w której dzieciom czytali nie tylko nauczyciele, ale także zaproszeni goście reprezentujący m.in. inne gorzowskie szkoły, szkołę tańca, Oddział dla Osób Niepełnosprawnych WiMBP czy Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom. Wśród czytających nie zabrakło także funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. Policjantki podczas spotkania czytały wiersze, ale także wykorzystały ten czas na rozmowy na temat bezpiecznych zachowań oraz opowiedziały o trudnej, ale jakże ciekawej pracy policjanta. Dzieci świetnie się bawiły słuchając czytanych tekstów, tańcząc, bawiąc się z pieskiem Sonią oraz ucząc się zasad bezpieczeństwa w życiu i na drodze.

Akcja "Przerwa na czytanie" odbywa się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. We wszystkich 3 edycjach w akcji brało udział 33800 osób z 213 placówek oświatowych. Ostatni rekord ustanowiony w 2018 r. zgromadził w województwie lubuskim 21904 osób czytających na przerwie. Gorzowscy policjanci chętnie włączają się do takich przedsięwzięć. To nie tylko okazja do wspólnego czytania, ale również do integrowania się oraz wpajania pięknych wartości oraz wzmacniania poczucia bezpieczeństwa. Serdecznie dziękujęmy za zaproszenie.

 

mł.asp. Agata Kądziołka

Wydział Prewencji

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wlkp.