Zbliża się kolejne, niezwykle ważne dla gorzowian święto. 28 marca, w rocznicę ustanowienia w naszym mieście polskiej administracji, odchodzimy Dzień Pioniera.
 
W tym roku będziemy je obchodzić inaczej niż zwykle; ze względu na ogłoszony przez rząd stan epidemii, uroczystości odbędą się bez udziału pionierów. Ograniczą do złożenia przez prezydenta miasta i przewodniczącego Rady Miasta 28 marca o godzinie 10.00 kwiatów pod pomnikiem pionierów na nadwarciańskim bulwarze.
 
 
Spotkanie pionierów miasta i ich potomków zostało przełożone na późniejszy termin.
 
Dzień Pioniera obchodzony jest w Gorzowie 28 marca, w rocznicę ustanowienia w mieście polskiej administracji. W 1945 roku grupa Polaków z Wągrowca, z Florianem Kroenke na czele, przybyła 27 marca do zdobytego przez Armię Radziecką niemieckiego Landsberga i następnego dnia przejęła władzę w mieście. Pierwszym burmistrzem, a później prezydentem został Piotr Wysocki. Rok później Landsberg oficjalnie i urzędowo nazwany został Gorzowem Wielkopolskim.
 
Pionierzy Gorzowa to osoby, które w 1945 roku i w następnych latach przybyły do naszego miasta, by tu zamieszkać i je odbudować. Wykazali się ogromnym zapałem i zaangażowaniem, by stworzyć w mieście normalne polskie życie po II wojnie światowej.
 
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Łukasz Kulczyński, Daniel Adamski

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją